Gdy dziecko osiga trzeci i czwarty miesic ycia, zaczynaj pojawia si nowe formy kontaktu cielesnego. Znikaj wczesne mapie zachowania, odruch chwytania i odruch Moro, a pojawiaj si bardziej wyrafinowane formy ukierunkowanego chwytania i przytulania si. W prymitywnym odruchu chwytania rczka niemowlcia automatycznie obejmowaa kady przylegajcy do niej przedmiot, teraz dziaaniem pozytywnym staje si nowy rodzaj chwytania, chwytanie selektywne niemowl koordynujc ruchy rk ze wzrokiem, siga po konkretny interesujcy je przedmiot i chwyta go. Czsto jest to jaka cz ciaa matki, zwaszcza wosy. W takim ukierunkowanym chwytaniu dziecko dochodzi do perfekcji przed upywem pitego miesica ycia.
Podobnie automatyczne, nie ukierunkowane ruchy czepiania si, charakterystyczne dla odruchu Moro, ustpuj ukierunkowanemu obejmowaniu, ktre polega na przytulaniu si dziecka wanie tylko do ciaa matki i dostosowaniu ruchw do zajmowanej przez ni pozycji. Takie ukierunkowane czepianie si ustala si zwykle przed upywem szstego miesica ycia. W okresie dziecistwa, po stadium niemowlctwa, rzecz jasna uboeje sfera elementarnej intymnoci cielesnej. Potrzeba bezpieczestwa, ktr tak dobrze zaspokaja rozlegy kontakt cielesny z matk, napotyka teraz na coraz silniejsz konkurencj, jak jest potrzeba niezalenego dziaania, odkrywania wiata i badania otoczenia. Nie mona tego oczywicie dokona, tkwic w ramionach matki. Niemowl uniezalenia si, na czym musi ucierpie elementarna intymno. Ale wiat wci jest miejscem przeraajcym i dlatego dziecku potrzebna jest jaka inna forma intymnoci porednia, zdalnie sterowana by przy wzgldnej niezalenoci zachowa jednoczenie poczucie pewnoci i bezpieczestwa. Komunikowanie si za pomoc dotyku ustpuje miejsca coraz bardziej precyzyjnej komunikacji wzrokowej. Ograniczajce i krpujce rodki bezpieczestwa, jakim s obejmowanie i przytulanie, zastpuje dziecko mniej ograniczajcym rodkiem, jakim jest wymiana spojrze, ktrym towarzyszy odpowiedni wyraz twarzy. Wsplny ucisk zostaje zastpiony przez wsplny umiech, wsplny miech oraz wszelkiego rodzaju miny, jakie potrafi przybiera twarz czowieka. Twarz w umiechu, ktra wczeniej stanowia zacht do objcia, obecnie zastpuje to objcie. W istocie sam umiech staje si symbolicznym objciem, dziaajcym na odlego. Pozwala to niemowlciu funkcjonowa w sposb mniej skrpowany, a przy tym odnowi uczuciowy kontakt z matk za pomoc jednego tylko spojrzenia.
Nastpne doniose stadium rozwojowe przychodzi, gdy dziecko zaczyna mwi. W trzecim roku yciu, po opanowaniu podstawowego sownictwa, do kontaktu wzrokowego docza si kontakt sowny. Dziecko i jego matka mog teraz wyraa uczucia wobec siebie nawzajem za pomoc sw.
W miar rozwoju tego stadium nieuniknione jest dalsze ograniczenie przejaww intymnoci elementarnej, majcych posta kontaktw cielesnych. Przytulanie wydaje si zbyt dziecinne. Gwatownie rosnca potrzeba eksploracji, niezalenoci i odrbnej, indywidualnej tosamoci w coraz wikszym stopniu tumi pragnienie uciskw i pieszczot. Gdy rodzice w tym okresie naduywaj elementarnych kontaktw cielesnych, dziecko odczuwa je nie tyle jako przejawy opieki, ile jako udrk. Trzymanie dziecka staje si teraz dla niego powstrzymywaniem przed czym i dlatego rodzice musz przystosowa si do tej nowej sytuacji.
niedziela, 4 stycznia 2009
Uwodzenie Kobiet - troch wiedzy i porad na nowy rok
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz