Przeprowadzał je student SWPS - Jakub Kryś - w ramach swojej pracy doktorskiej. Na swoje badania otrzymał grant z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
- Rozbawienie ułatwia kontakty społeczne dzięki temu, że ludzie się nie krępują w nowym środowisku, a dodatkowo nabierają większego dystansu do siebie samych - powiedział w rozmowie z PAP promotor pracy doktorskiej, prof. Bogdan Wojciszke, dziekan Sopockiego Wydziału SWPS.
Więcej na ten temat
-
Brytyjscy naukowcy potwierdzają powszechne przekonanie, że śmiech jest zaraźliwy. Ich badania pokazują, że dźwięk czyjegoś śmiechu pobudza w naszym mózgu ten sam rejon, który jest aktywny, gdy sami się śmiejemy.
Psycholog wyjaśnił, że ludzie rozśmieszeni przestają się bać, zaczynają mniej poważnie traktować siebie i pozytywnie podchodzą do innych ludzi.
- Kiedy uda się daną osobę rozbawić, to np. łatwiej namówić ją, by wzięła udział w karaoke, czy zatańczyła na stole - dodał Wojciszke.
W ramach badań Jakuba Krysia przeprowadzono kilka doświadczeń. Część badanych wprowadzano nastrój rozbawienia. Osoby te oglądały 10 grafik Andrzeja Mleczki lub miały przypomnieć sobie sytuację ze swojego życia, w której były rozbawione. W drugiej części badani dostawali pewne zadania i obserwowano, jak je wykonują.
Dla porównania, osoby z innej grupy wprowadzano w pozytywny nastrój, ale nie poprzez rozbawienie (np. pokazywano im piękne krajobrazy), a w trzeciej grupie - wcale nie przygotowywano osób do drugiej części badania.
Więcej na ten temat
-
Ludzie są jedynymi istotami, które wykorzystują śmiech, by znieważyć czy wydrwić innych. Dla naszych przodków i większości ich potomnych był to raczej sposób na wyrażenie wyłącznie zadowolenia.
karty tarota
Okazało się, że osoby wprowadzone w stan rozbawienia były bardziej otwarte w sytuacjach społecznych. Np. kiedy poproszono je, by usiadły przy obcej osobie, siadały bliżej, niż ci, których wcześniej nie rozbawiono. Również kiedy rozśmieszaną osobę postawiono przed kamerą, stawała bliżej niż pozostałe.
W jednym z doświadczeń badanym pokazywano scenę, w której dziewczynka uderza chłopca. Nie było w niej jasne, czy jest agresywna, czy się bawi. Osoby rozbawione były mniej skłonne do postrzegania negatywnych intencji i uważały, że pokazywana im scena to część zabawy. Inne osoby w tej scenie chętniej widziały agresję.
Więcej na ten temat
-
Naukowcy twierdzą, że długie życie w zdrowiu, to nie tylko suma genów, odpowiedniej diety i ćwiczeń fizycznych. To także skutek tego, że sędziwa i zdrowa osoba ma poczucie humoru i lubi się śmiać.
- W tych badaniach porównywaliśmy reakcje osób rozbawionych z reakcjami osób pod wpływem innych pozytywnych emocji, takich jak nadzieja czy duma. Okazało się, że emocje inne niż rozbawienie nie ułatwiają kontaktów społecznych. Jest to specyficzne dla reakcji rozbawienia - podkreśla prof. Wojciszke.
Jego zdaniem, wyniki tych badań mogą się przydać w sytuacji kontaktu z nieznajomymi, a także z osobami należącymi do grupy, do której się nie należy.
W ramach pracy Jakuba Krysia odbyło się 9 badań, każde z nich przeprowadzono na 60-100 osobach w różnym wieku - przechodniach zaczepionych na ulicy w Łodzi.
Ludwika Tomala
ródło informacji: INTERIA.PL/PAP
var nsix_params = new Object();nsix_params.fcolor = "#0000FF";nsix_params.max_ad_cnt = 4;nsix_params.adareas = ["article"];nsix_params.positive = [".articleText"];nsix_params.cutoff = ["#newsAddContent", ".embed"];document.write(""); if(INTPL("isAd","news_dol_belka"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20news_dol_belka%22 style=%22float:left;padding-bottom:10px;%22%3E"));INTPL("insertAd","news_dol_belka");if(INTPL("isAd","news_dol_belka"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));var newsRelatedAndVotes="Oceń artykuł:- 100%
- 0%
* pola wymagane.
INTERIA.PL gwarantuje, iż adresy nadawcy i odbiorcy nie są przez INTERIA.PL zbierane ani przetwarzane. Służą wyłącznie do jednorazowego wysłania wiadomości.
"; jQuery(document).ready( function () { if(jQuery(".adSense").find("iframe").length !== 0) { jQuery(".adSense").show(); } }); Zobacz również- Ecstasy - broń w walce z białaczką i chłoniakiemZmodyfikowany narkotyk ecstasy ma szansę być stosowany w zwalczaniu niektórych
- Alkohol pomaga chronić przed AlzheimeremUmiarkowane picie alkoholu zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na
więcej »(6 zdjęć)
więcej »(10 zdjęć)
Zarabiałam trzy dolary na miesiąc
Zbierała truskawki w kołchozie i jeździła z ojcem tirem....
Jestem świadkiem przemocy
Mam wrażenie, że u moich sąsiadów za ścianą dzieje się...
Pigułka da ci urlop od miesiączki
Pigułka zapobiega ciąży. Ale dzięki niej zapomnisz też o...
(2)
~Kaziuz tych informacji
»
- 1. komentarzy: 208
- 2. komentarzy: 149
- 3. komentarzy: 11
- 4. komentarzy: 5
- 5. komentarzy: 2
- 1. +100% / -0% Ocen: 10
- 2. +95% / -5% Ocen: 79
- 3. +94% / -6% Ocen: 36
- 4. +94% / -6% Ocen: 16
- 5. +93% / -7% Ocen: 91 INTPL("insertAd","belka_stopka");Informacje dodatkowe
Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację . Copyright © 1999-2011 INTERIA.PL S.A.
/* *//* */if(document.getElementById("ad_header1")){document.getElementById("ad_header1").style.width="auto";}INTPL("insertAd","stat_1");Źródło: http://facet.interia.pl/news/jestes-niesmaly-smiech-cie-osmieli,1686279
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz