poniedziałek, 5 grudnia 2011

Nałóg to choroba mózgu

Wayne Thiebaud 1964 Uzależnienie nie ma nic wspólnego z siłą woli. Według najnowszej definicji amerykańskich specjalistów, jest to permanentna choroba mózgu wymagająca odpowiedniego leczenia, obojętnie czy chodzi o uzależnienie od alkoholu, leków lub hazardu - informuje AP. PantherMedia

Dr Michael M. Miller z American Society for Addiction Medicine twierdzi, że uzależnienie to nie tylko kwestia złego zachowania. Podkreśla, że jest to przewlekła choroba wymagającego długotrwałego leczenia, podobnie jak cukrzyca czy miażdżyca serca.

Więcej na ten temat

  • David Nutt, szef wydziału neuropsychofarmakologii Imperial College London opublikował w piśmie Lancet wyniki swoich najnowszych badań dotyczących narkotyków. Wynika z nich, że najniebezpieczniejszymi na świecie używkami są alkohol, heroina i kokaina. W takiej właśnie kolejności.

Nowa definicja

Według klasycznej definicji, uzależnienie jest nabytą silną potrzebą wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji. Określa się je także jako ryzykowne, "wymykające się spod kontroli" zachowanie.

Wikipedia podaje, że uzależnienie psychiczne objawia się wzrostem napędu związanego z poszukiwaniem środka uzależniającego, spadkiem tolerancji na jego działanie (obniżenie efektu przyjemności), osłabieniem woli, obsesją brania i natręctwami myślowymi, które nawracają nawet po wieloletniej abstynencji. Do tego dochodzi jeszcze samooszukiwanie się i fizyczne wyniszczenie.

W nowej definicji amerykańskich specjalistów podkreśla się, że uzależnienie jest zaburzeniem mózgu, co lepiej ma uzmysłowić zarówno rodzinom osób uzależnionych, jak i lekarzom rodzinnym dlaczego tak często zdarzają się nawroty tej choroby i niepowodzenia w leczeniu.

Więcej na ten temat

  • Czy przeznaczanie 10 godzin dziennie na gry komputerowe można nazwać uzależnieniem? Jeśli tak, to co może z tego uzależnienia skutecznie wyleczyć? Sprawdź!

Zakłócenia na linii

Wyjaśnienie natury uzależnień stało się możliwe dzięki postępom w badaniach mózgu w ostatnich dwóch dekadach. "Przede wszystkim trzeba uzmysłowić sobie, że jest to zaburzenie chroniczne, występujące nawet po zaprzestaniu leczenia" - podkreśla dr Nora Volkow, dyr. National Institute on Drug Abuse.

Co takiego dzieje się w mózgu osób uzależnionych? Specjaliści ogólnie określają, że dochodzi do zakłócenia powiązań między emocjami, myśleniem i zachowaniem. Według dr Volkow wystarczy, że nastąpi zakłócenie funkcjonowania kory czołowej, gdyż splata się tam sfera emocjonalna i kognitywna. Ta część mózgu dojrzewa najpóźniej, co tłumaczy dlaczego tak niebezpieczne jest eksperymentowanie z używkami w okresie dorastania.

Więcej na ten temat

  • Jak powstrzymać niepijącego alkoholika przed ponownym sięgnięciem po kieliszek? Wystarczy podać pigułkę, która zablokuje receptory stresu CRF1 i wyeliminuje przyjemność czerpaną z wykonywania danej czynności.

Zaburzenia w układzie nagrody w mózgu

Niektóre osoby są genetycznie bardziej predysponowane do wpadania w nałogi. Ale uzależniają się też ludzie, którzy nie mają takich skłonności. Wystarczy, że często sięgają po używki lub eksperymentują z hazardem, gdy chcą się pozbyć stresów, z którymi sobie nie radzą.

"W obu przypadkach dochodzi do zaburzeń w układzie nagrody mózgu" - twierdzi dr Volkow. Następuje wtedy wzrost wydzielania neuroprzekaźnika mózgu dopaminy w odpowiedni na pewne sprawiające przyjemności zachowania, takie jak picie alkoholu, palenie papierosów czy zażywanie narkotyków.

Więcej na ten temat

  • Czy obserwujesz u siebie objawy uzależnienia od seksu, czy też może, po prostu, lubisz go troszkę bardziej niż inni? Sprawdź koniecznie!

Problematyczny seksoholizm, objadanie się i hazard

Takie zachowanie stopniowo wbudowuje się w układ nagrody, w następstwie czego rozwija się uzależnienie. I staje się ono przymusem nawet wtedy, gdy nie sprawia już przyjemności.

Dr Miller przekonuje, że nie należy z tego wnioskować, że nic już nie można, by wyrwać się z tego błędnego koła. "Chory musi podjąć walką i się leczyć" - twierdzi amerykański specjalista.

Nie ma tylko pewności czy do uzależnień można zaliczyć niektóre zachowania, takie jak seksoholizm, nadmierne objadanie się i uprawianie gier hazardowych. W tej sprawie nie ma zgodności nawet wśród specjalistów. "Niezbędne są dalsze badania w tym zakresie" - przyznaje dr Miller.

Więcej na ten temat

  • Alkohol jest bardziej szkodliwy niż niektóre nielegalne narkotyki! Brytyjscy naukowcy dowodzą, że heroina czy kokaina wcale nie są aż tak groźne, jeśli weźmiemy pod uwagę wpływ alkoholu na społeczeństwo.

Nowa, skuteczniejsza metoda

Dr Volkow dodaje, że dzięki najnowszym badaniom mózgu opracowywane są nowe, bardziej skuteczne metody leczenia uzależnień. Zamiast blokowaniu uczucia zadowolenie czy ukojenia, jakie daje używka, jak próbowano to robić do tej pory, będzie można wzmacniać połączenia w mózgu pomagające w pozbyciu się nałogu.

Dr Miller dodaje, że dzięki tym połączeniom w mózgu niektóre osoby łatwiej i szybciej wychodzą z uzależnienia. Nowe leki lub terapie powinny pomóc także tym osobom, które nie mają takich predyspozycji.

ródło informacji: INTERIA.PL/PAP

var nsix_params = new Object();nsix_params.fcolor = "#0000FF";nsix_params.max_ad_cnt = 4;nsix_params.adareas = ["article"];nsix_params.positive = [".articleText"];nsix_params.cutoff = ["#newsAddContent", ".embed"];document.write(""); if(INTPL("isAd","news_dol_belka"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20news_dol_belka%22 style=%22float:left;padding-bottom:10px;%22%3E"));INTPL("insertAd","news_dol_belka");if(INTPL("isAd","news_dol_belka"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E")); Więcej o: , , , , var newsRelatedAndVotes="Oceń artykuł:
  • 100%
  • 0%
4Podziel się linkiem!więcej Podziel się ze światem linkiem do artykułu: ZamknijFacebookTwitterDel.ico.usBlipSforaŚledzikPrzesyłasz znajomemu link do artykułu: Nałóg to choroba mózguUzależnienie nie ma nic wspólnego z siłą woli. Według najnowszej definicji amerykańskich specjalistów, jest to permanentna choroba mózgu wymagająca odpowiedniego leczenia, obojętnie czy chodzi o uzależnienie od...E-mail odbiorcy: *Twój wróżenie z kart e-mail: *Twój komentarz:Przepisz kod z obrazka poniżej: *

* pola wymagane.

INTERIA.PL gwarantuje, iż adresy nadawcy i odbiorcy nie są przez INTERIA.PL zbierane ani przetwarzane. Służą wyłącznie do jednorazowego wysłania wiadomości.

"; jQuery(document).ready( function () { if(jQuery(".adSense").find("iframe").length !== 0) { jQuery(".adSense").show(); } }); Zobacz również
  • Leworęczni naprawdę są zdolniejsi?W sobotę obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Leworęcznych, ustanowiony z
  • Jesteś spokrewniony z faraonem? Sprawdź!Badania szwajcarskiej organizacji iGENEA wykazały, że połowa europejskich
jQuery.noConflict();try{ GetXhrNewsWide.init([1,1,4823,615,2,"http://facet.interia.pl/news"],[[1681353,"Leworęczni naprawdę są zdolniejsi?","W sobotę obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Leworęcznych, ustanowiony z inicjatywy...","http://img.interia.pl/facet/nimg/2/l/Leworeczni_naprawde_5388617.jpg","leworeczni-naprawde-sa-zdolniejsi","true"],[1676903,"Jesteś spokrewniony z faraonem? Sprawdź!","Badania szwajcarskiej organizacji iGENEA wykazały, że połowa europejskich mężczyzn jest...","http://img.interia.pl/facet/nimg/r/g/Jestes_spokrewniony_5375676.jpg","jestes-spokrewniony-z-faraonem-sprawdz","true"]]); }catch(e){}DodatkiWyszukiwarka serwisowaSzukaj:

    więcej »(5 zdjęć)

    więcej »(20 zdjęć)
if(INTPL("isAd","box300x60_ec"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20box300x60%22%3E"));INTPL("insertAd","box300x60_ec");if(INTPL("isAd","box300x60_ec"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));if(INTPL("isAd","box300x60"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20box300x60%22%3E"));INTPL("insertAd","box300x60");if(INTPL("isAd","box300x60"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));if(INTPL("isAd","box300x50"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20box300x50%22%3E"));INTPL("insertAd","box300x50");if(INTPL("isAd","box300x50"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));Warto zobaczyć

  • Awansowałam i żałuję
    Pracuję w dziale sprzedaży. Do niedawna byłam handlowcem.... 

  • Ulegam mężowi wbrew sobie
    Marek, mój mąż, jest budowlańcem. Ponad rok temu dostał... 

  • Nastolatka na motocyklu
    Maya jest prawdziwym śmiałkiem. Ściga się od 6 roku... 
if(INTPL("isAd","box_ec_prawa_dol"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20box_ec_prawa_dol%22%3E"));INTPL("insertAd","box_ec_prawa_dol");if(INTPL("isAd","box_ec_prawa_dol"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));FB.init("ce6c9cad2e36552511345548b7ecbdb0");
(1)

  • ~H.K,


Najczęściej komentowane artykuły
  • 1. komentarzy: 76
  • 2. komentarzy: 48
  • 3. komentarzy: 24
  • 4. komentarzy: 5
  • 5. komentarzy: 3
  • 1. +97% / -3% Ocen: 33
  • 2. +93% / -7% Ocen: 15
  • 3. +93% / -7% Ocen: 86
  • 4. +93% / -7% Ocen: 29
  • 5. +93% / -7% Ocen: 14
  • INTPL("insertAd","belka_stopka");Informacje dodatkowe
    Polecamy:                 Pozostałe:                /* *//* */if(document.getElementById("ad_header1")){document.getElementById("ad_header1").style.width="auto";}INTPL("insertAd","stat_1");
    Źródło: http://facet.interia.pl/news/nalog-to-choroba-mozgu,1682598

1 komentarz:

Agata Borowska pisze...

Ciekawy artykuł. Pozdrawiam