Z wyników badań (przedstawionych w czwartek) prowadzonych przez zespół Pracowni Profilaktyki Młodzieżowej "Pro-M" Instytutu Psychiatrii i Neurologii, wynika, że to w gimnazjum uczniowie zaczynają palić, pić i chodzić na wagary. Według naukowców (materiał, który poddali analizie, pochodził z wypełnionych przez uczniów ankiet), badania potwierdziły, że wraz z dojrzewaniem u nastolatków silniejsza staje się potrzeba doznań. Taką samą skłonność do ryzykownych zachowań mają uczniowie szkół publicznych i niepublicznych. Okres krytyczny to II klasa gimnazjum - wówczas nastolatki częściej podejmują zachowania ryzykowne.
Piją, palą, zażywająZ ankiet wynika, że alkohol w ciągu ostatniego miesiąca piło 20 proc. uczniów I klas, 35 proc. uczniów II klas i 47 proc. uczniów III klas, a upiło się w ciągu ostatniego roku: 12 proc. uczniów I klas, 24 proc. uczniów klas II i 36 uczniów klas III. Choć raz papierosa w życiu zapaliło: 30 proc. uczniów I klas, 43 proc. uczniów II klas i 54 proc. uczniów III klas; w ostatnim miesiącu paliło: 9 proc. uczniów I klas, 18 proc. uczniów II klas i 27 proc. uczniów III klas. Kontakt z narkotykami miało: 5 proc. uczniów I klas, 10 proc. uczniów klas II i 17 proc. uczniów klas III.
Czynniki ryzykaJak zaznaczył dr Krzysztof Ostaszewski, kierownik Pracowni "Pro-M", który kierował zespołem naukowców, badano nie tylko zachowania uczniów, ale także starano się określić czynniki ryzyka, jak i czynniki chroniące przed takimi zachowaniami.Jednym z najważniejszych czynników chroniących jest rodzina i monitorowanie przez nią czasu, jaki młodzi ludzie spędzają poza domem. Według badaczy, młodzież w tym okresie życia potrzebuje jasno określonych granic, np. godziny powrotu do domu, czasu spędzanego przed komputerem. Podkreślają, że jasno wyznaczone i przestrzegane granice współtworzą system wsparcia dla młodzieży, która sama nie ma jeszcze mechanizmów samokontroli.
Więcej na ten temat
-
Samobójcze próby, często kończące się śmiercią, podejmują już... 9-latki. Nieletni, co chyba oczywiste, rzadziej wybierają broń, częściej sięgają po tabletki lub sznur.
Matka wspiera najbardziejMatkę, jako źródło wsparcia wskazuje 48 proc. I-klasistów i 36 proc. III-klasistów; ojca - 36 proc. I-klasistów i 28 proc. III-klasistów. Ponad jedna trzecia gimnazjalistów (36 proc.) podała, że wsparcie ma w innych członkach rodziny - wskazali babcię, dziadka, wujka, chrzestnego, kuzyna. Informacje o stałym monitorowaniu przez rodziców zachowań poza domem podało 61 proc. I-klasistów i 44 proc. III-klasistów.
Więcej na ten temat
-
Sekretarz ds. dzieci, szkół i rodziny w brytyjskim gabinecie cieni Michal Gove zaatakował czasopisma dla mężczyzn oskarżając je między innymi o... wysoki poziom ciąż wśród nastolatek na Wyspach.
Trudny okres wiceprezydenta Obecny na prezentacji wyników badań wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński zauważył, że czas nauki w gimnazjach to bardzo trudny dla młodych ludzi okres. Trafiają oni do tej szkoły, w bardzo trudnym dla siebie momencie rozwojowym. Jest to dla nich też zupełnie nowa szkoła: z nowymi nauczycielami, nowymi wymaganiami oraz nowymi koleżankami i kolegami. Stąd miasto na bieżąco wspiera i szkoli nauczycieli gimnazjów.
Więcej na ten temat
-
Naukowcy twierdzą, że znaleźli pierwszy dowód na związek między telewizyjnymi programami, zawierającymi treści seksualne, a ciążami wśród nieletnich.
W Warszawie funkcjonuje 152 gimnazja publiczne (w tym 39 specjalnych) i 70 niepublicznych. Uczy się w nich ponad 39 tys. nastolatków. (PAP)
ródło informacji:
var nsix_params = new Object();nsix_params.fcolor = "#0000FF";nsix_params.max_ad_cnt = 4;nsix_params.adareas = ["article"];nsix_params.positive = [".articleText"];nsix_params.cutoff = ["#newsAddContent", ".embed"];document.write(""); if(INTPL("isAd","news_dol_belka"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20news_dol_belka%22 style=%22float:left;padding-bottom:10px;%22%3E"));INTPL("insertAd","news_dol_belka");if(INTPL("isAd","news_dol_belka"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));Oceń artykuł:- 81%
- 19%
* pola wymagane.
INTERIA.PL gwarantuje, iż adresy nadawcy i odbiorcy nie są przez INTERIA.PL zbierane ani przetwarzane. Służą wyłącznie do jednorazowego wysłania wiadomości.
jQuery(document).ready( function () { if(jQuery(".adSense").find("iframe").length !== 0) { jQuery(".adSense").show(); } }); Zobacz również- Słodkie napoje przytępiają zmysł smakuNajnowsze badania dowodzą, że słodkie napoje nie tylko tuczą, ale także
- Czy jednorożce istnieją naprawdę?Zwierzęta z jednym rogiem, to jednak nie tylko legenda. Dzięki odkryciom nauki
więcej »(9 zdjęć)
więcej »(8 zdjęć)
Większa empatia, lepszy seks
Osoby bardziej komunikatywne i niezależne oraz o dużym...
Dieta Dukana - prawdy i mity
Zwolenników diety Dukana przybywa w zastraszającym...
Więcej ruchu, więcej zdrowia
Warto wykorzystać letnie dni dla wzmocnienia kondycji. W...
- Ford Mustang" class="photo" />
Ford Mustang
Moc: 239 kW / 325 KM
34 000 km
Kabriolet - Audi A4 Allroad 2.0 TDI" class="photo" />
Audi A4 Allroad 2.0 TDI
Dach panoramiczny
Czujniki parkowania, elektryczne szyby, filtr cząstek stałych, napęd na cztery koła. - BMW M5" class="photo" />
BMW M5
Moc: 400 KM
Skórzana tapicerka, układ ESP, reflektory ksenonowe, czujniki parkowania.
(31)
~stachgimnazja poroniony pomysł stwożenie gimnazjum które tak naprawde nie sa nikomu potrzebne
~zuzaNiemczech nie maja takich problemów. Może warto sie zastanowic zamiast pisac bzdury o legalizacj...
~Sylwia- (2)
~Niemiec z Essenproblemow nie ma. Mentalnosc ? Lepsze wychowanie ? Lepsza dieta ? he he
~Matkamam z nia problemow. Znajome rownierz nie maja. Tutaj jest inne zycie i ludzie maja inne poglady.
~babaribamądrości,filozofii
i logiki a będzie rozważnie !- (5)
~jaPODZIAŁ KLAS!!! A jak im wszystko wolno, żadnych granic, nie ma na nich bata. Rodzice ich jeszcz...
~Kopernikuczniom wszystko wolno . A nauczyciel niech lepiej się schowa bo jest nie potrzebny
- (1)
~agaDisney...... edukacja dla nienormalnych!!!
~heroinelove[quote user=aga]wystarczy popatrzeć na filmy nadawane na Disney...... edukacja dla nienormalnych!...
~Satiadecyzja! Przedtem każdy wiedział podstawówka dla dzieci, szkoła średnia dla młodzieży i prawie d...
~eNKamieli zatrudnienie. Dzieci nie powinny być zmuszane do pracy po szkole. Dzieci nie powinny nosić...
~psiakpolak
~czytel.dorosłych....... a my nic dobrego im nie pokazujemy.
~37 lat
~23rstarym systemie źle działało.
~matkaszkolny pije codziennie i pali,a w weekendy w swoim domku nad jeziorem w Radodziezy upija sie do...
~134wiec,wyniki sa na pewno w pelni zgodne z prawda....
~zaqnajgłupszym wieku w jednym budynku szkolnym.
~badaAnkietą z pytaniami: "Jak czułeś się gdy Twoi rówieśnicy spożywali w Twoim towarzystwie alkohol...
~agakwszyscy od I do VIII klasy chodzili razem do klasy, znali się od dziecka i jakoś ten okres buntu...
~milutki
~człowiek doświad...jak (...).I to ma być potem materiał na żonę i matkę twoich dzieci.
»»
- 1. komentarzy: 52
- 2. komentarzy: 16
- 3. komentarzy: 9
- 4. komentarzy: 6
- 5. komentarzy: 3
- 1. +100% / -0% Ocen: 17
- 2. +100% / -0% Ocen: 9
- 3. +98% / -2% Ocen: 49
- 4. +97% / -3% Ocen: 32
- 5. +96% / -4% Ocen: 56 INTPL("insertAd","belka_stopka");Informacje dodatkowe
Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację . Copyright © 1999-2011 INTERIA.PL S.A.
/* *//* */if(document.getElementById("ad_header1")){document.getElementById("ad_header1").style.width="auto";}INTPL("insertAd","stat_1");Źródło: http://facet.interia.pl/news/pija-pala-i-zazywaja-w-gimnazjum,1652389
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz