czwartek, 30 czerwca 2011

wtorek, 28 czerwca 2011

EHEC - najgroźniejsza bakteria sezonu

my hot Bikini par artofmysoulBadania mikrobiologiczne potwierdziły w Polsce trzy przypadki zakażenia bakterią Escherichia Coli o takim serotypie, jak ta, która zabiła już w Niemczech 21 osób. Dwie osoby leczą się w Szczecinie, jedna w Warszawie. Choć E.coli , nazywana bakterią brudnych rąk, jest bardzo rozpowszechniona w przyrodzie, ostatnie przypadki niepokoją, bo w błyskawicznym tempie doprowadzają do całkowitego wyniszczenia i śmierci zarażonych.Pierwszymi podejrzanymi o zakażenia były hiszpańskie ogórki /AFP

29-letnia pacjentka szczecińskiego szpitala, na stałe mieszkająca w Niemczech, miała krwiste biegunki i inne objawy wskazujące na zakażenie Escherichia coli typu 0104. Badania mikrobiologiczne przeprowadzone w Państwowym Zakładzie Higieny potwierdziły te przypuszczenia - okazało się, że nie jest to szczep Escherichii coli, popularny w polskiej wodzie, czyli szczep 0157, ale wersja odzwierzęca, która nigdy wcześniej w Polsce nie występowała.

W tym samym szpitalu hospitalizowani zostali dwaj mężczyźni z podejrzeniem zakażenia E.coli. Obaj także przebywali w Niemczech - jeden w Poczdamie, drugi w Neubrandenburgu. U jednego z nich, jak się okazało, zakażenie wywołał groźny szczep baterii. Trzeci chory to chłopiec, który zaraził się od ojca po jego powrocie z Niemiec.

Liczba ofiar śmiertelnych infekcji wywołanej bakterią EHEC wzrosła w Europie w pierwszym tygodniu czerwca do 22, z czego 21 jest w Niemczech. Jak wynika z danych Europejskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (ECDC) w Sztokholmie, w państwach Unii Europejskiej stwierdzono już 1605 przypadków zarażenia enterokrwotocznym szczepem bakterii Escherichia coli (EHEC) i 658 przypadków zespołu hemolityczno-mocznicowego (HUS), który ta bakteria może wywołać.

Najwięcej chorych jest w Niemczech. Pierwsze przypadki zakażenia odnotowano też w Wielkiej Brytanii, Danii i Szwecji. Służby sanitarne na razie uspokajają, ale wszędzie wprowadzono zaostrzone rygory kontroli - szczególnie miejsc, gdzie sprzedaje się surowe mięso i warzywa.

Więcej na ten temat

  • Badania przeprowadzone w Państwowym Zakładzie Higieny potwierdziły pierwszy w Polsce przypadek zakażenia bakterią E.coli o takim samym serotypie jak ta, która wywołuje zachorowania w Niemczech - poinformowano w Głównym Inspektoracie Sanitarnym.

E.coli znana i nieznana

Naturalnym miejscem bytowania patogennych E.coli jest przewód pokarmowy bydła rogatego, owiec, kóz oraz innych zwierząt. Przyczyną zakażenia może być spożywanie zanieczyszczonego albo niedosmażonego mięsa, niepasteryzowanego mleka, zanieczyszczonej wody pitnej, a także sałaty, owoców i innych surowych pokarmów, które zostały umyte skażoną wodą.

Pierwszymi podejrzanymi o zakażenie były ogórki, nieprzypadkowo więc internauci nazwali ją "chorobą wściekłych ogórków". Ostatnie doniesienia wskazują z kolei na kiełki fasoli wyhodowane w Dolnej Saksonii, na północnym zachodzie Niemiec. Na razie nie ma jeszcze ostatecznych wyników badań. Niewykluczone jednak, że źródło zakażenia znajduje się gdzie indziej.

Zakażenie przewodu pokarmowego wywołane przez Escherichia coli może mieć różny przebieg, w zależności od typu bakterii odpowiedzialnego za zakażenie. Najcięższe powodowane są przez szczepy enterokrwotoczne, EHEC (enterohemorragic E.coli). Ten szczep jest przyczyną obecnych śmiertelnych zakażeń w Europie.

W latach 80. XX wieku w USA również odnotowano wiele zakażeń pokarmowych o bardzo ciężkim przebiegu, których przyczyną było skażenie bakteriami E.coli mięsa wołowego, z którego przygotowywano hamburgery.

Wystarczy tylko 10 komórek

Na szerzenie się zakażeń EHEC istotny wpływ ma fakt, że chorobę może wywołać nawet bardzo niewielka ilość bakterii w pokarmie (ok. 10 - 50 komórek). Stwarza to zagrożenie szybkiego rozprzestrzeniania się epidemii, ponieważ niewielka liczba drobnoustrojów może być łatwo przenoszona za pośrednictwem rąk.

Po przedostaniu się do jelita grubego człowieka EHEC zaczyna wytwarzać toksyny odpowiedzialne za objawy choroby. Po 3 - 9 dniach od zakażenia pojawia się u chorego wodnista biegunka, która utrzymuje się przez ok. 10 dni. Towarzyszą jej często wymioty (u 75% chorych) i silne, skurczowe bóle brzucha. W 3 - 4 dniu trwania biegunki w kale może pojawić się krew i jest to bardzo zły prognostyk przebiegu choroby.

Więcej na ten temat
  • Szczep bakterii, który spowodował śmierć 18 osób, w tym 17 w Niemczech, jest "bardzo rzadki" i nigdy wcześniej nie wywołał epidemii - podała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Wcześniej informowano, że jest to nowy szczep bakterii.

U około 10% osób zakażonych EHEC biegunka przechodzi w krwotoczne zapalenie jelita grubego i zespół hemolityczno-mocznicowy, prowadzący do niewydolności nerek. Najcięższy przebieg, z niewydolnością wielu narządów, mają zakażenia u najmłodszych dzieci ( poniżej 5. roku życia) i u osób w podeszłym wieku (powyżej 65. roku życia). W tych grupach wiekowych notowana jest też najwyższa śmiertelność.

Toksyna wytarzana przez enterokrwotoczne szczepy E.coli uszkadza ściany naczyń krwionośnych. EHEC mogą też produkować enterohemolizynę, która ma destrukcyjny wpływ na krwinki czerwone.

Krótka droga do epidemii

E.coli ginie po 20 minutach w temp. 60 st. C i jest wrażliwa na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne. Niestety, na zanieczyszczonych powierzchniach może przetrwać i zachować zdolność do zakażania przez wiele dni, a nawet miesięcy. Sprzyjającymi warunkami są dla niej: wilgotne środowisko, niska temperatura i obecność zanieczyszczeń organicznych, np. resztek pożywienia na blacie kuchennym. W badaniach doświadczalnych nie wykazano zależności pomiędzy rodzajem tworzywa (podłoża), na którym przebywały bakterie, a czasem ich przeżycia. Podobnie długo bakterie pozostawały żywe na podłożach plastikowych i metalowych, gładkich i porowatych.

Więcej na ten temat
  • Wstępne badania potwierdziły, że wyhodowane w Dolnej Saksonii kiełki fasoli mogą być źródłem infekcji wywołanej niebezpieczną bakterią EHEC, która uśmierciła co najmniej 22 osoby i spowodowała zachorowanie ponad 2000 ludzi.

E.coli należy do drobnoustrojów, które szybko zwiększają swoją populację. W optymalnych warunkach środowiska podziały komórek zachodzą co 20 minut. Ta cecha w połączeniu z wysoką patogennością (zakażenie może wywołać 10 komórek) sprawia, że zachorowania wywołane przez EHEC najczęściej przybierają postać epidemii.

Bakteria groźna, ale nie niezniszczalna

Szczepy E. coli obecne są w naszym środowisku od zawsze i praktycznie występują na każdym kroku. Bakterie można znaleźć głównie w toaletach, ale również na poręczach w środkach komunikacji czy na wózkach w centrach handlowych. Obecne są także na placach zabaw dla dzieci i... kuchennych blatach.

Przed zakażeniem możemy uchronić się m.in. poprzez przestrzeganie codziennej higieny (mycie rąk przed przygotowywaniem i spożywaniem posiłku), częste oczyszczanie powierzchni (np. blatów kuchennych) i sprzętów, z którymi kontaktuje się żywność, dokładne mycie warzyw, owoców, poddawanie właściwej obróbce termicznej mięsa.

Więcej na ten temat
  • Służby sanitarne kontrolują targowiska i hurtownie warzyw, pobierane są próbki do badań mikrobiologicznych - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Ważną rolę w ograniczaniu ryzyka przenoszenia zakażeń odgrywają również dobre nawyki higieniczne w handlu spożywczym. Źródłem bakterii może być w tym przypadku skażona żywność - surowa lub gotowana - a bakterie mogą być przenoszone poprzez ręce osób sprzedających żywność, przez narzędzia, takie jak noże lub krajalnice oraz przez zanieczyszczone blaty.

Wiele różnych bakterii i wirusów może znaleźć się na naszym pożywieniu i stać się przyczyną groźnych zakażeń. Większości z nich możemy zapobiec, jeżeli podstawowe działania higieniczne staną się naszym codziennym nawykiem.

Warto wiedzieć na przykład, że mycie rąk ciepłą wodą z mydłem przez 15 sekund redukuje prawie 90 % sklep ezoteryczny bakterii, a kolejne 15 sekund redukuje całkowicie obecność drobnoustrojów na naszych rękach. W drogeriach można znaleźc antbakteryjne żele do dezyfekcji rąk bez użycia wody i specjalne aerozole do spryskiwania miejsc, których często dotykamy.

-----

W tekście wykorzystano artykuł dr n. med. Alicji Pawińskiej z Zakładu Mikrobiologii Klinicznej Centrum Zdrowia Dziecka.

ródło informacji: INTERIA.PL

var nsix_params = new Object();nsix_params.fcolor = "#0000FF";nsix_params.max_ad_cnt = 4;nsix_params.adareas = ["article"];nsix_params.positive = [".articleText"];nsix_params.cutoff = ["#newsAddContent", ".embed"];document.write(""); if(INTPL("isAd","news_dol_belka"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20news_dol_belka%22 style=%22float:left;padding-bottom:10px;%22%3E"));INTPL("insertAd","news_dol_belka");if(INTPL("isAd","news_dol_belka"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));Oceń artykuł:
  • 85%
  • 15%
20 Inpl.PercentVote.Init(1649813,"news",85,20); Podziel się linkiem! więcej Podziel się ze światem linkiem do artykułu: Zamknij Facebook Twitter Del.ico.us Blip Sfora Śledzik Przesyłasz znajomemu link do artykułu: EHEC - najgroźniejsza bakteria sezonu Badania mikrobiologiczne potwierdziły w Polsce trzy przypadki zakażenia bakterią Escherichia Coli o takim serotypie, jak ta, która zabiła już w Niemczech 21 osób. Dwie osoby leczą się w Szczecinie, jedna... function checkSendLink() { try { var o, t=""; o=jQuery("#sl_mail_to"); if( !Inpl.Tools.CheckMail("sl_mail_to",1) ) { o.addClass("errorField"); t = " "; } else{ o.removeClass("errorField"); } o=jQuery("#sl_mail_from"); if( !Inpl.Tools.CheckMail("sl_mail_from",1) ) { o.addClass("errorField"); t = " "; } else{ o.removeClass("errorField"); } o=jQuery("#kod_z_obrazka_text"); if( !o.val() ) { o.addClass("errorField"); t = " "; } else o.removeClass("errorField"); }catch(e){} return (t!=""?false:true); } E-mail odbiorcy: *Twój e-mail: *Twój komentarz:Przepisz kod z obrazka poniżej: *

* pola wymagane.

INTERIA.PL gwarantuje, iż adresy nadawcy i odbiorcy nie są przez INTERIA.PL zbierane ani przetwarzane. Służą wyłącznie do jednorazowego wysłania wiadomości.

jQuery(document).ready( function () { if(jQuery(".adSense").find("iframe").length !== 0) { jQuery(".adSense").show(); } }); Zobacz również
  • Viagra może powodować utratę słuchu?Już kilkaset przypadków utraty słuchu na świecie brytyjscy naukowcy z trzech
  • WHO: Związek komórek z rakiem mózguUżytkowanie telefonów komórkowych może wywoływać chorobę nowotworową mózgu -
jQuery.noConflict();try{ GetXhrNewsWide.init([1,1,2633,615,2,"http://facet.interia.pl/news"],[[1648866,"Viagra może powodować utratę słuchu?","Już kilkaset przypadków utraty słuchu na świecie brytyjscy naukowcy z trzech ośrodków...","http://img.interia.pl/facet/nimg/9/a/Viagra_moze_powodowac_5289210.jpg","viagra-moze-powodowac-utrate-sluchu","true"],[1647376,"WHO: Związek komórek z rakiem mózgu","Użytkowanie telefonów komórkowych może wywoływać chorobę nowotworową mózgu - ogłosili...","http://img.interia.pl/facet/nimg/8/6/WHO_Zwiazek_komorek_mozgu_5284966.jpg","who-zwiazek-komorek-z-rakiem-mozgu","true"]]); }catch(e){}DodatkiWyszukiwarka serwisowaSzukaj:

    więcej »(17 zdjęć)

    więcej »(14 zdjęć)
if(INTPL("isAd","box300x60_ec"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20box300x60%22%3E"));INTPL("insertAd","box300x60_ec");if(INTPL("isAd","box300x60_ec"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));if(INTPL("isAd","box300x60"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20box300x60%22%3E"));INTPL("insertAd","box300x60");if(INTPL("isAd","box300x60"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));if(INTPL("isAd","box300x50"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20box300x50%22%3E"));INTPL("insertAd","box300x50");if(INTPL("isAd","box300x50"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));Warto zobaczyć

  • Kolekcjonerki mężów
    Jedne panie kolekcjonują szpilki, inne biżuterię. My... 

  • Prawdy i mity o bieganiu
    Jogging zyskuje coraz większą popularność i coraz większe... 
  • Żegnaj, Ptysiu
    Ta historia nie ma szczęśliwego zakończenia, choć wszyscy... 
  • Dom pod Gdańskiem" class="photo" />
    Dom pod Gdańskiem
    Dom w zabudowie bliźniaczej, bardzo starannie wykończony. Powierzchnia 182 m2.
  • Poddasze w Warszawie" class="photo" />
    Poddasze w Warszawie
    Nowoczesne mieszkania w zabytkowej kamienicy. Doskonały dojazd do centrum miasta.
  • Mieszkanie w Krakowie" class="photo" />
    Mieszkanie w Krakowie
    Okazja! Jasne i ustawne mieszkanie w bardzo atrakcyjnej lokalizacji w centrum Krakowa.

FB.init("ce6c9cad2e36552511345548b7ecbdb0");
(9)


  • ~egon

    ŻYWNOŚĆ..
    to wymrzemy bez wojny...


  • ~galson2

    delektowac sie smakiem naszych polskich ogorkow i pomidorów.


  • ~Znachor

    nuklearna,bakteriologiczna
    i chemiczna ?Nawet w czasach pokoju na kimś trzeba te świnstwa
    wyp...


  • ~ksero

    Tylko ekspert mogl to stworzyc za grube pieniadze.

  • (1)
    ~ehh...

    zakaz handlu tymi typami ogorkow.


    • ~oj


  • ~jan

    zakażenie na terenie Polski czy przywleczone z Niemiec(mieszkanka Niemiec)?Tak napisane,że nie m...


  • ~planet


  • ~mądry

    zamiaru nikogo przekonywać i tłumaczyć jak ważny w diecie jest likopen i jakie właściwości mają ...


Najczęściej komentowane artykuły
  • 1. komentarzy: 205
  • 2. komentarzy: 36
  • 3. komentarzy: 32
  • 4. komentarzy: 31
  • 5. komentarzy: 13
  • 1. +100% / -0% Ocen: 26
  • 2. +97% / -3% Ocen: 176
  • 3. +97% / -3% Ocen: 32
  • 4. +95% / -5% Ocen: 38
  • 5. +95% / -5% Ocen: 19
  • INTPL("insertAd","belka_stopka");Informacje dodatkowe
    Polecamy:                 Pozostałe:                /* *//* */if(document.getElementById("ad_header1")){document.getElementById("ad_header1").style.width="auto";}INTPL("insertAd","stat_1");
    Źródło: http://facet.interia.pl/news/ehec-najgrozniejsza-bakteria-sezonu,1649813

poniedziałek, 27 czerwca 2011

Gra w czerwone

Woman in a bikini par Crafty DogmaKusi smakiem, barwą i zapachem. Okazuje się, że ma do zaoferowania znacznie więcej.Czerwone wino /Wiedza i Życie

Plutarch, grecki pisarz i filozof, mawiał, że wino jest najszlachetniejsze wśród napojów, najsmaczniejsze wśród lekarstw i najprzyjemniejsze wśród pokarmów, a najważniejszy przedstawiciel szkoły lekarskiej z wyspy Kos, Hipokrates, twierdził, że jest rzeczą cudownie przeznaczoną dla człowieka, jeżeli zdrowy lub chory będzie je przyjmował w stosownej porze i umiarkowanie. W Piśmie Świętym jest opisywane jako napój szlachetny, przeznaczony do użycia w chwilach podniosłych i szczególnych.

Antidotum na truciznyW antyku wino należało do podstawowych medykamentów. Ze względu na swoje działanie antyseptyczne było wykorzystywane m.in. przez Galena, lekarza w szkole gladiatorów, potem osobistego lekarza Marka Aureliusza, do przemywania ran po walce. Stanowiło również niezastąpiony składnik mikstur stanowiących antidotum na trucizny, w przypadku prób otrucia cesarza. Szeroko stosowano także wina z dodatkiem ziół leczniczych - omanu, rośliny żółciotwórczej i wykrztuśnej, a także mirtu, skutecznego na kolkę i przypadłości ginekologiczne.

Wraz z nastaniem średniowiecza, mimo że zapomniano o kulturze starożytnej Grecji i jej lekarzach, wino nadal odgrywało ważną rolę. Leczono nim głównie dolegliwości żołądkowe, będące najczęściej skutkiem skażenia wody w miejskich studniach przez ścieki. Renesans okazał się powrotem do dzieł Galena i Hipokratesa. Lekarze epoki odrodzenia, tacy jak Paracelsus, zalecali picie wina do posiłków. Znany chirurg królewski na dworze francuskim, Ambroise Paré, stosował okłady z czerwonego wina na rany żołnierzy powracających z bitew, wykorzystując jego odkażające i ściągające właściwości.

Mniejsze ryzyko zachorowańDopiero jednak w drugiej połowie ubiegłego stulecia, dzięki intensywnym badaniom naukowym oraz rozwojowi metod chromatograficznych, rozpoczęto wnikliwą analizę chemiczną wina oraz mechanizmu działania jego składników na organizm. W 1979 roku angielski lekarz Selwyn Leger wraz ze współpracownikami stwierdził na podstawie danych statystycznych uzyskanych z kilku krajów rozwiniętych, że ryzyko zachorowań na choroby układu sercowo-naczyniowego jest wyraźnie mniejsze w krajach, w których regularnie pije się czerwone wino. Naukowców zainteresowała szczególnie Francja, której mieszkańcy zdecydowanie rzadziej cierpieli na chorobę niedokrwienną serca, pomimo że prowadzili podobny styl życia do mieszkańców innych krajów europejskich czy USA.

W 1992 roku francuski badacz Renard, wykorzystując dane Światowej Organizacji Zdrowia oraz własne, przedstawił wyniki kilkuletnich badań epidemiologicznych przeprowadzonych na społeczeństwach 17 krajów. Badania dotyczyły wskaźnika śmiertelności wskutek chorób układu sercowo-naczyniowego w zależności od diety. Wiadomo było, że wysokie spożycie tłuszczów nasyconych jest związane z wyższą umieralnością na choroby układu krążenia. Jednakże w przypadku mieszkańców Francji zauważono znacznie mniejszą śmiertelność z powodu choroby niedokrwiennej serca, pomimo spożywania przez Francuzów znacznych ilości pokarmów wysokotłuszczowych. Wówczas do opisania tego faktu użyto po raz pierwszy terminu "francuski paradoks" (ang. French paradox).

Zobacz także

  • Specyfiki oddziałujące na życie erotyczne człowieka znane są od tysiącleci. W wielu kulturach ich stosowanie związane było z "magią miłosną", mającą na celu zjednanie uczuć bliskiej sercu osoby i zapewnienie satysfakcjonującego z nią pożycia.

Czerwone wygrywaAutorzy publikacji tłumaczyli opisany paradoks nie tylko dietą śródziemnomorską, ale przede wszystkim regularnym spożywaniem czerwonego wina, i zakładali, że kluczem do wyjaśnienia stosunkowo niskiej śmiertelności Francuzów jest alkohol z wina czerwonego. Jednak w 1993 roku dowiedziono, że to tzw. związki polifenolowe zawarte w winie czerwonym wykazują działanie ochronne. Prowadzone od tamtego czasu badania wpływu różnych rodzajów napojów alkoholowych na organizm potwierdzają, że czerwone wino, dzięki obecności związków polifenolowych, wykazuje szczególnie korzystne działanie.

Polifenole należą do grupy związków fenolowych szeroko rozpowszechnionych w świecie roślin przede wszystkim w postaci glikozydów lub estrów. Nie są natomiast syntetyzowane w organizmach zwierząt. Najważniejszą i najbardziej zróżnicowaną grupę wśród polifenoli stanowią flawonoidy. W liściach, łodygach i kwiatach warzyw oraz owoców zidentyfikowano ponad 4 tys. związków należących do tej grupy. Związki te są syntetyzowane w różnych częściach roślin w celu ochrony przed promieniowaniem UV, patogenami oraz infekcjami grzybowymi. Polifenole występujące w czerwonym winie odpowiadają za właściwości organoleptyczne wina, determinując jego barwę, smak i zapach.

Wszystko zależy od odmiany winogronDla organizmu, ze względu na stężenie polifenoli, istotne znaczenie mają wina czerwone. Zawarte w nich związki polifenolowe, m.in. antocyjany, pochodzą w znacznym stopniu ze skórek winogron. Skórki wykorzystuje się tylko podczas produkcji wina czerwonego, dlatego w odróżnieniu od wina białego, jest ono bogatsze w te związki zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym. Potwierdzają to wyniki badań nad zawartością związków polifenolowych w winach czerwonych i białych uzyskane metodą chromatografii cieczowej. Zawartość związków polifenolowych w czerwonych winach wynosi 1000-3500 mg/l w zależności od odmiany winogron, procesu produkcji oraz dojrzewania wina, natomiast dla win białych jest ok. dziesięciokrotnie niższa.

Warto podkreślić, że wina czerwone różnią się zawartością polifenoli, a różnice te zależą m.in. od czynników klimatycznych, szczepów winogron, procesu produkcji oraz dojrzewania wina. Jedząc winogrona, również dostarczamy organizmowi cennych związków polifenolowych, jednak bioprzyswajalność polifenoli z owoców jest znacznie utrudniona, ponieważ w formie naturalnej występują one w postaci złożonych kompleksów polimerycznych i glikozydowych, przez co są gorzej trawione, a słaba rozpuszczalność w wodzie ogranicza ich wchłanianie. Podczas beztlenowej fermentacji wina związki polifenolowe ulegają hydrolizie do substancji łatwo przyswajalnych.

Zobacz także

  • Wielki bukiet czerwonych róż, nastrojowa muzyka, dobre wino i miłość przy świecach - kwintesencja kiczu, a przy okazji i kobiecych marzeń o romantycznym wieczorze z księciem z bajki.

Pogromca wolnych rodnikówProces maceracji czerwonego wina ułatwia ekstrakcję polifenoli ze skórek i pestek winogron, a zawarty w winie alkohol stanowi dla nich optymalny rozpuszczalnik. Im dłuższy jest czas fermentacji alkoholowej, tym więcej związków polifenolowych zostaje uwolnionych do roztworu. Wina bogate w związki polifenolowe charakteryzują się zatem większą cierpkością, dlatego wymagają stosunkowo długiego okresu dojrzewania.

Rosnące zainteresowanie polifenolami wynika z ich prozdrowotnych właściwości, takich jak działanie antyoksydacyjne, ochronne na układ krążenia, przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne czy zapobiegające procesowi starzenia. Lata 90. ubiegłego stulecia były okresem intensywnych badań nad wyjaśnieniem mechanizmu antyoksydacyjnego działania polifenoli z wina czerwonego. W badaniach in vitro zaobserwowano wpływ tej klasy związków na skuteczne "wymiatanie" wolnych rodników i spowalnianie utleniania lipoprotein o niskiej gęstości (LDL), jednego z czynników odpowiedzialnych za rozwój procesu miażdżycowego. Wiele późniejszych badań in vivo potwierdziło wcześniejsze doniesienia na temat korzystnego wpływu polifenoli z czerwonego wina na wzmocnienie ochrony antyoksydacyjnej organizmu oraz protekcyjnego wpływu na układ krążenia i hemostazę.

Zwalcza stresPoszukiwanie substancji wspomagających naturalną obronę antyoksydacyjną organizmu jest w pełni uzasadnione, gdyż w wyniku postępu cywilizacyjnego - często związanego z niewłaściwym sposobem odżywiania, zanieczyszczeniem środowiska naturalnego i niezdrowym trybem życia - obserwuje się narastającą liczbę schorzeń, dla których charakterystyczne jest występowanie zjawiska zwanego stresem oksydacyjnym.

Stres oksydacyjny pojawia się w wyniku wyczerpania mechanizmów obrony antyoksydacyjnej i niekontrolowanej nadprodukcji reaktywnych form tlenu (część z nich to wolne rodniki). Wywołują go m.in. stany zapalne, urazy i zanieczyszczenia środowiska. Reaktywne formy tlenu uszkadzają lipidy, białka i węglowodany, a także DNA, co sprzyja procesowi nowotworzenia.

Ekspozycja komórek i struktur pozakomórkowych na oddziaływanie reaktywnych form tlenu powoduje uaktywnienie mechanizmów obrony, mających na celu utrzymanie równowagi między reakcjami prooksydacyjnymi a zdolnościami antyoksydacyjnymi organizmu. Polifenole stanowią największą grupę związków wśród naturalnych antyoksydantów. Działanie antyoksydacyjne polifenoli z czerwonego wina wynika m.in. z ich właściwości redukujących. Reakcje redukcji reaktywnych form tlenu prowadzą do powstania bardziej stabilnych, nieaktywnych połączeń.

Cechą charakterystyczną polifenoli jest łatwość oddawania wodoru z grupy fenolowej. Gdy te związki ulegają utlenieniu, działają jak przeciwutleniacze. Oprócz tego wiążą jony metali przejściowych, szczególnie żelaza i miedzi, indukujących łańcuchowe reakcje wolnorodnikowe. Opublikowane dane potwierdzają, że dzięki aktywności antyoksydacyjnej polifenole przyczyniają się do wzrostu całkowitego potencjału antyoksydacyjnego osocza, będącego wskaźnikiem zdolności obrony organizmu przed atakiem wolnych rodników.

Zobacz także

  • Jest wielu koneserów wina, którzy są w stanie wydać na butelkę swojego ulubionego trunku tysiące dolarów. Jednak większość nabywców traktuje taki zakup jako doskonałą inwestycję.

Sposób na miażdżycęZainteresowanie polifenolami wynika również z ich właściwości przeciwzakrzepowych. Zakrzepica, powstająca na skutek pęknięcia blaszki miażdżycowej, jest zagrażającym życiu powikłaniem w przebiegu miażdżycy, niektórych chorób krążenia lub pooperacyjnym. Gdy pod wpływem podwyższonego ciśnienia krwi nastąpi pęknięcie blaszki miażdżycowej, wówczas płytki krwi tworzą w tym miejscu skrzeplinę, a zamykając światło naczynia, jednocześnie tamują przepływ krwi. Rozpoczęta kaskada reakcji chemicznych, wyzwalających czynniki krzepnięcia, powoduje niedrożność tętnicy wieńcowej, która często prowadzi do ataku mięśnia sercowego.

Badania epidemiologiczne dowodzą, że dieta uwzględniająca regularne spożywanie czerwonego wina koreluje ze zmniejszoną zapadalnością na choroby układu krążenia. A polifenole z wina dzięki zdolności do zapobiegania nadmiernej adhezji płytek krwi i ich agregacji korzystnie wpływają na proces fibrynolizy (rozpuszczania skrzepu). Protekcyjne działanie polifenoli na układ fibrynolityczny przejawia się m.in. modulowaniem aktywności biologicznej płytek krwi. Zostaje zahamowany pierwszy etap ich agregacji, tj. wiązanie się z białkami adhezyjnymi (kolagenem i fibrynogenem). Szczególnie istotny jest tu związek należący do klasy stilbenów - trans-resweratrol, którego najwyższe stężenie spośród przebadanych produktów stwierdzono właśnie w czerwonych winach (0,1-14 mg/l).

Działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalnePolifenole zawarte w czerwonym winie skutecznie wpływają także na obniżenie lepkości krwi, prawdopodobnie na skutek zmniejszenia stężenia białek osoczowych, m.in. fibrynogenu biorącego udział w powstawaniu agregatów płytkowych. Polifenole stymulują także syntezę tlenku azotu, a związek ten odpowiada za rozkurcz naczyń krwionośnych i zwiększenie przepływu krwi oraz wykazuje działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne.

W ostatnim dziesięcioleciu zaobserwowano wyraźny wzrost zainteresowania prozdrowotnym wpływem polifenoli z czerwonego wina na organizm. Nie dziwi więc wciąż rosnąca liczba publikacji i doniesień naukowych na ten temat. Naukowcy odkrywają kolejne tajemnice czerwonego wina i można mieć pewność, że zarówno ze względu na właściwości zdrowotne, jak i walory smakowe zainteresowanie tym napojem na pewno nie osłabnie.

dr n. med. Joanna Raczkowska, Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

WIEDZA I ŻYCIE nr 6/2011

Śródtytuły pochodzą od redakcji portalu INTERIA.PL.

ródło informacji:

var nsix_params = new Object();nsix_params.fcolor = "#0000FF";nsix_params.max_ad_cnt = 4;nsix_params.adareas = ["article"];nsix_params.positive = [".articleText"];nsix_params.cutoff = ["#newsAddContent", ".embed"];document.write(""); if(INTPL("isAd","news_dol_belka"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20news_dol_belka%22 style=%22float:left;padding-bottom:10px;%22%3E"));INTPL("insertAd","news_dol_belka");if(INTPL("isAd","news_dol_belka"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E")); Więcej o: , , Oceń artykuł:
  • 0%
  • 0%
0 Inpl.PercentVote.Init(1649770,"news",0,0); Podziel się linkiem! więcej Podziel się ze światem linkiem do artykułu: Zamknij Facebook Twitter Del.ico.us Blip Sfora Śledzik Przesyłasz znajomemu link do artykułu: Gra w czerwone Kusi smakiem, barwą i zapachem. Okazuje się, że ma do zaoferowania znacznie więcej. function checkSendLink() { try { var o, t=""; o=jQuery("#sl_mail_to"); if( !Inpl.Tools.CheckMail("sl_mail_to",1) ) { o.addClass("errorField"); t = " "; } else{ o.removeClass("errorField"); } o=jQuery("#sl_mail_from"); if( !Inpl.Tools.CheckMail("sl_mail_from",1) ) { o.addClass("errorField"); t = " "; sklep ezoteryczny } else{ o.removeClass("errorField"); } o=jQuery("#kod_z_obrazka_text"); if( !o.val() ) { o.addClass("errorField"); t = " "; } else o.removeClass("errorField"); }catch(e){} return (t!=""?false:true); } E-mail odbiorcy: *Twój e-mail: *Twój komentarz:Przepisz kod z obrazka poniżej: *

* pola wymagane.

INTERIA.PL gwarantuje, iż adresy nadawcy i odbiorcy nie są przez INTERIA.PL zbierane ani przetwarzane. Służą wyłącznie do jednorazowego wysłania wiadomości.

jQuery(document).ready( function () { if(jQuery(".adSense").find("iframe").length !== 0) { jQuery(".adSense").show(); } }); Zobacz również
  • Jak jest?Dla mężczyzn wyścig nigdy się nie kończy. Rywalizacja jest ich drugą naturą. Ale
  • Właściwe myślenie o śmierciLudzie, którzy myślą o własnej śmierci, skupiając się przy tym na konkretach, są
jQuery.noConflict();try{ GetXhrNewsWide.init([1,1,7528,615,2,"http://facet.interia.pl/news"],[[1645110,"Jak jest?","Dla mężczyzn wyścig nigdy się nie kończy. Rywalizacja jest ich drugą naturą. Ale raz na...","http://img.interia.pl/facet/nimg/p/t/ZAL5289916.jpg","jak-jest","true"],[1642116,"Właściwe myślenie o śmierci","Ludzie, którzy myślą o własnej śmierci, skupiając się przy tym na konkretach, są...","http://img.interia.pl/facet/nimg/7/w/Sposob_myslenia_smierci_5268741.jpg","wlasciwe-myslenie-o-smierci","true"]]); }catch(e){}DodatkiWyszukiwarka serwisowaSzukaj:

    więcej »(8 zdjęć)

    więcej »(10 zdjęć)
if(INTPL("isAd","box300x60_ec"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20box300x60%22%3E"));INTPL("insertAd","box300x60_ec");if(INTPL("isAd","box300x60_ec"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));if(INTPL("isAd","box300x60"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20box300x60%22%3E"));INTPL("insertAd","box300x60");if(INTPL("isAd","box300x60"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));if(INTPL("isAd","box300x50"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20box300x50%22%3E"));INTPL("insertAd","box300x50");if(INTPL("isAd","box300x50"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));Warto zobaczyć

  • Kolekcjonerki mężów
    Jedne panie kolekcjonują szpilki, inne biżuterię. My... 

  • Prawdy i mity o bieganiu
    Jogging zyskuje coraz większą popularność i coraz większe... 
  • Żegnaj, Ptysiu
    Ta historia nie ma szczęśliwego zakończenia, choć wszyscy... 
  • Dom pod Gdańskiem" class="photo" />
    Dom pod Gdańskiem
    Dom w zabudowie bliźniaczej, bardzo starannie wykończony. Powierzchnia 182 m2.
  • Poddasze w Warszawie" class="photo" />
    Poddasze w Warszawie
    Nowoczesne mieszkania w zabytkowej kamienicy. Doskonały dojazd do centrum miasta.
  • Mieszkanie w Krakowie" class="photo" />
    Mieszkanie w Krakowie
    Okazja! Jasne i ustawne mieszkanie w bardzo atrakcyjnej lokalizacji w centrum Krakowa.

FB.init("ce6c9cad2e36552511345548b7ecbdb0");
Twój komentarz może być pierwszy!

Treść:

Podpis:

Aby dodać komentarz należy wypełnić pola treść i podpis.

Najczęściej komentowane artykuły
  • 1. komentarzy: 205
  • 2. komentarzy: 36
  • 3. komentarzy: 29
  • 4. komentarzy: 24
  • 5. komentarzy: 13
  • 1. +100% / -0% Ocen: 26
  • 2. +97% / -3% Ocen: 170
  • 3. +97% / -3% Ocen: 32
  • 4. +95% / -5% Ocen: 38
  • 5. +95% / -5% Ocen: 19
  • INTPL("insertAd","belka_stopka");Informacje dodatkowe
    Polecamy:                 Pozostałe:                /* *//* */if(document.getElementById("ad_header1")){document.getElementById("ad_header1").style.width="auto";}INTPL("insertAd","stat_1");
    Źródło: http://facet.interia.pl/news/gra-w-czerwone,1649770

niedziela, 26 czerwca 2011

sobota, 25 czerwca 2011

Gdzie głód, tam kontrola

2009 Ludikrs Car Show Bikini Contest Winner par elvoloSpołeczeństwa doświadczone przez zagrożenia, np. wojny, głód czy katastrofy naturalne, mają silniejsze tendencje do ścisłego kontrolowania zachowania swoich członków.Narody zmagające się z tymi szczególnymi wyzwaniami rozwiną silniejsze normy /AFP

Profesor Yoshi Kashima z Uniwersytetu w Melbourne i jego zespół zastanawiali się, czemu jedne społeczeństwa tolerują odstępstwa od normy, podczas gdy w innych grozi za to surowa kara. Australijczycy uważają, że wyjaśnienie tego problemu ma duże znaczenie, ponieważ w różnicy tolerancyjności upatrują źródła potencjalnych konfliktów narodowościowo-kulturowych.

Wojenne obostrzeniaW latach 60. ubiegłego wieku antropolog P.J. Pelto zaproponował teorię, która mówiła, że kultury ściśle kontrolujące zachowania społeczne rozwijają się w wyniku wystawienia na oddziaływanie szczególnych (czytaj - trudnych) środowisk. Mając to na uwadze, ekipa Kashimy postanowiła poszperać w historii współczesnych społeczeństw. Zakładano, że konieczność radzenia sobie z większą liczbą wojen, katastrof naturalnych itp. może z czasem doprowadzić do powstania rozmaitych obostrzeń. Bardzo szybko ta hipoteza się potwierdziła.

Porządek musi byćNarody zmagające się z tymi szczególnymi wyzwaniami rozwiną silniejsze normy i będą przejawiać niską tolerancję dla zachowań dewiacyjnych. W ten sposób zwiększą porządek i społeczną koordynację, by skutecznie poradzić sobie z zagrożeniami. Dla odmiany narody z niewielką liczbą zagrożeń ekologicznych i pochodzenia ludzkiego mają o wiele słabszą potrzebę uporządkowania i społecznej koordynacji, stąd słabsze normy i o wiele więcej swobody.

Badania bez AfrykiAustralijczycy oceniali ścisłość norm w różnych krajach, przeprowadzając wywiady z ok. 7 tys. osób z 33 krajów (leżały one na 5 kontynentach, niestety, w badaniach pominięto Afrykę). Respondentów pytano o ocenę tolerancyjności ich państwa czy ilość swobody dawanej ludziom w zakresie przestrzegania norm. Wszystkich proszono też o ocenę właściwości 180 zachowań, w tym kłócenia się lub jedzenia w windzie, płakania w czasie wizyty u lekarza, śpiewania na ulicy, śmiania się na głos w autobusie przeklinania w pracy, flirtowania na pogrzebie lub całowania kogoś w usta w restauracji.

Więcej na ten temat

  • Najważniejsze decyzje dotyczące wojska zawsze podejmowało Biuro Polityczne KC PPR/PZPR.

Niefrasobliwi UkraińcyAnaliza uzyskanych odpowiedzi pozwoliła wyliczyć wskaźnik ścisłości danej nacji i ułożyć na tej podstawie listę. Na jej dole z wynikiem 1,6 uplasowali się niefrasobliwi Ukraińcy, a na szczyt z wynikiem 12,3 trafili Pakistańczycy. W środku stawki znalazły się USA (5,1) i Wielka Brytania (6,9), która okazała się nieco "ostrzejsza" od Francji.

Mniej otwarte mediaAkademicy z Melbourne zebrali historyczne dane statystyczne o każdym z uwzględnionych w studium państw (niekiedy nawet z XVI w.). Okazało się, że państwa, w których w przeszłości pojawił się głód/niedobór wody, była wysoka gęstość zaludnienia, często dochodziło do wojen lub wybuchów epidemii, są częściej nastawione na kontrolę swoich obywateli. Naukowcy ustalili też, że z większym prawdopodobieństwem rozwija się w nich ustrój autokratyczny (samowładczy), media są mniej otwarte, tworzy się więcej zasad/norm, kary są surowsze, popełnia się mniej przestępstw, a ludzie mają mniej praw politycznych.

Więcej na ten temat

  • Talibowie kontrolują obecnie - ponad sześć lat po obaleniu ich reżimu w Afganistanie - 10 procent terytorium kraju.

Ufność uszkodzonaOgraniczenia nie dotyczą wyłącznie przebiegu kontaktów społecznych, ale i osobowości jednostek. W krajach ściśle regulujących wszystko i wszystkich są one ostrożniejsze, bardziej posłuszne, nastawione na kontrolę impulsów i mniej toleranycjne w stosunku do obcych. Po przyjrzeniu się dokładności zegarów miejskich w głównych miastach okazało się również, że przedstawiciele krajów "ścisłych" przywiązują większą wagę do czasu.

(Science)

Anna Błońska

ródło informacji: Kopalnia Wiedzy

var nsix_params = new Object();nsix_params.fcolor = "#0000FF";nsix_params.max_ad_cnt = 4;nsix_params.adareas = ["article"];nsix_params.positive = [".articleText"];nsix_params.cutoff = ["#newsAddContent", ".embed"];document.write(""); if(INTPL("isAd","news_dol_belka"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20news_dol_belka%22 style=%22float:left;padding-bottom:10px;%22%3E"));INTPL("insertAd","news_dol_belka");if(INTPL("isAd","news_dol_belka"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));Oceń artykuł:
  • 94%
  • 6%
17 Inpl.PercentVote.Init(1647083,"news",94,17); Podziel się linkiem! więcej Podziel się ze światem linkiem do artykułu: Zamknij Facebook Twitter Del.ico.us Blip Sfora Śledzik Przesyłasz znajomemu link do artykułu: Gdzie głód, tam kontrola Społeczeństwa doświadczone przez zagrożenia, np. wojny, głód czy katastrofy naturalne, mają silniejsze tendencje do ścisłego kontrolowania zachowania swoich członków. function checkSendLink() { try { var o, t=""; o=jQuery("#sl_mail_to"); if( !Inpl.Tools.CheckMail("sl_mail_to",1) ) { o.addClass("errorField"); t = " "; } else{ o.removeClass("errorField"); } o=jQuery("#sl_mail_from"); if( !Inpl.Tools.CheckMail("sl_mail_from",1) ) pierścień atlantów { o.addClass("errorField"); t = " "; } else{ o.removeClass("errorField"); } o=jQuery("#kod_z_obrazka_text"); if( !o.val() ) { o.addClass("errorField"); t = " "; } else o.removeClass("errorField"); }catch(e){} return (t!=""?false:true); } E-mail odbiorcy: *Twój e-mail: *Twój komentarz:Przepisz kod z obrazka poniżej: *

* pola wymagane.

INTERIA.PL gwarantuje, iż adresy nadawcy i odbiorcy nie są przez INTERIA.PL zbierane ani przetwarzane. Służą wyłącznie do jednorazowego wysłania wiadomości.

jQuery(document).ready( function () { if(jQuery(".adSense").find("iframe").length !== 0) { jQuery(".adSense").show(); } }); Zobacz również
  • Nudny seks PolakówCo trzeci mężczyzna cierpi z powodu przedwczesnego wytrysku, a co dziesiąty ma
  • Depresja to defekt pamięci roboczejPrzygnębiające zdarzenia są udziałem wszystkich ludzi. Czemu więc jedni potrafią
jQuery.noConflict();try{ GetXhrNewsWide.init([1,0,2717,615,2,"http://facet.interia.pl/news"],[[1649058,"Nudny seks Polaków","Co trzeci mężczyzna cierpi z powodu przedwczesnego wytrysku, a co dziesiąty ma kłopoty...","http://img.interia.pl/facet/nimg/v/s/Nudny_seks_Polakow_5289846.jpg","nudny-seks-polakow","true"],[1648991,"Depresja to defekt pamięci roboczej","Przygnębiające zdarzenia są udziałem wszystkich ludzi. Czemu więc jedni potrafią żyć...","http://img.interia.pl/facet/nimg/t/b/Depresja_defekt_pamieci_5289598.jpg","depresja-to-defekt-pamieci-roboczej","true"]]); }catch(e){}DodatkiWyszukiwarka serwisowaSzukaj:

    więcej »(8 zdjęć)

    więcej »(9 zdjęć)
if(INTPL("isAd","box300x60_ec"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20box300x60%22%3E"));INTPL("insertAd","box300x60_ec");if(INTPL("isAd","box300x60_ec"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));if(INTPL("isAd","box300x60"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20box300x60%22%3E"));INTPL("insertAd","box300x60");if(INTPL("isAd","box300x60"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));if(INTPL("isAd","box300x50"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20box300x50%22%3E"));INTPL("insertAd","box300x50");if(INTPL("isAd","box300x50"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));Warto zobaczyć

  • Fryzury na lato
    Od koków w wersji glamour po fantazyjne dobierane... 

  • Wszyscy kochamy ją za rolę Natalii
    Choć zebrała niemal wszystkie możliwe nagrody aktorskie,... 

  • Pyszności z serka mascarpone
    Serek mascarpone idealnie nadaje się do wyrobu... 
  • Ford Focus Limited X" class="photo" />
    Ford Focus Limited X
    Specjalna wersja, specjalna cena, Rocznik 2011, oferta limitowana, Sprawdź!
  • Mitsubishi Outlander" class="photo" />
    Mitsubishi Outlander
    Super oferta na ostatnie sztuki z roku 2010 – rabat 15.000zł! Rocznik 2011 z nowym dieslem 2.2 177 KM dostępne od ręki. Kliknij!
  • Nissan Juke 2011" class="photo" />
    Nissan Juke 2011
    Najnowszy model. Miastoodporny. Energatyzujący. Już od 61.900 zł. Kliknij po więcej!

FB.init("ce6c9cad2e36552511345548b7ecbdb0");
(5)


  • ~depopulacja

    głód i bieda. Zamiast wojen- sami wyzdychamy. Sposób wielkich. Dlatego te badania psychologiczne.


  • ~krytyk

    państwo policyjne na własne życzenie i se tam umierajcie bo żyć się nie da buuuaaahahahahaha!


  • ~Juhas

    ścisła kontrola wszystkiego - pojawia się bieda i głód.


  • ~Sizar

    mieli wojen i głodu?


  • ~...............


Najczęściej komentowane artykuły
  • 1. komentarzy: 205
  • 2. komentarzy: 35
  • 3. komentarzy: 23
  • 4. komentarzy: 17
  • 5. komentarzy: 13
  • 1. +100% / -0% Ocen: 23
  • 2. +97% / -3% Ocen: 159
  • 3. +97% / -3% Ocen: 32
  • 4. +94% / -6% Ocen: 36
  • 5. +94% / -6% Ocen: 18
  • INTPL("insertAd","belka_stopka");Informacje dodatkowe
    Polecamy:                 Pozostałe:                /* *//* */if(document.getElementById("ad_header1")){document.getElementById("ad_header1").style.width="auto";}INTPL("insertAd","stat_1");
    Źródło: http://facet.interia.pl/news/gdzie-glod-tam-kontrola,1647083

piątek, 24 czerwca 2011

Moja żona jest prostytutką

Miranda Kerr - White Bikini par girldose.com- Moja żona od kilku miesięcy zarabia dwa razy więcej niż ja, zajmując przy tym dużo niższe stanowisko. Dopiero ostatnio odkryłem... dlaczego - pisze, w liście do Redakcji Faceta, zrozpaczony Paweł. PantherMedia

- Ania jest tylko asystentką prezesa, a kupuje sobie drogie perfumy, ciuchy z najnowszych kolekcji, a dzieciom (mamy dwójkę) coraz droższe zabawki. O mnie też nie zapomina - dodaje nasz użytkownik.

Więcej na ten temat

  • - Nie wiem, co zrobić ze swoim życiem, seksualnym również - pisze w liście do redakcji Faceta, 53-letni Paweł. - Niedawno zostałem zdradzony, a teraz zastanawiam się czy próbować jeszcze ratować moje małżeństwo, czy może szukać sobie kochanki?

Nowe obowiązki służbowe

- Początkowo wmawiała mi, że dostała awans. Jednak stosunkowo szybko odkryłem, co tak naprawdę jest przyczyną większych wpływów na nasze wspólne konto bankowe. Anna jest niezwykle piękną i uroczą kobietą i zapewne w związku z tym dostała od swojego szefa możliwość dodatkowego zarobkowania. Jej prezes płaci jej za seks ze sobą i swoimi klientami - pisze zrozpaczony mężczyzna. - A ona nigdy nie powiedziała mu "nie"!

Więcej na ten temat

  • "Nie pomagałem żonie w domu i nie uczestniczyłem w wychowaniu naszego dziecka. Teraz zażądała ode mnie rozwodu" - pisze w liście do Serwisu Facet załamany Przemek.

Przyzwyczajenie do luksusu

- Pewnie prawda nie wyszłaby na jaw, gdybym zwyczajnie nie śledził swojej żony - wyznaje. - Jak już wszystko stało się jasne, rozmawiałem z nią. I co? Przyznała się do wszystkiego i nie ma zamiaru zrezygnować z tej pracy. Stwierdziła, że przez tych kilka miesięcy przyzwyczaiła się do luksusu, którego ja uczciwą pracą nie jestem jej w stanie zapewnić. Próbuje przekonywać mnie również, że seks z innymi mężczyznami traktuje jak obowiązek służbowy i nic poza tym. Ostatnio zasugerowała, że jeśli nie podoba mi się ten układ, możemy się przecież rozwieść.

Więcej na ten temat

  • - Jestem żonaty od 2 lat, ale jestem też przekonany, że ten związek nie przetrwa... Dlaczego? Spodobał mi się kolega z pracy i ja mu też wpadłem w oko - pisze w liście do Redakcji Faceta, 28-letni Marcin.

Zmieniły ją pieniądze?

- Ja już nie wiem, co mam robić. Przez 15 lat naszego małżeństwa Ania była wzorową, dobrą, ciepłą żoną i matką, na którą nie mogłem powiedzieć złego słowa. A teraz?

- Czy pieniądze mogły tak odmienić moją kobietę? - zastanawia się. - Co ja mam robić? Dzieci i rodzina póki co nic nie wiedzą o jej nowych obowiązkach służbowych, ale nie wiem jak długo będę ukrywał ten fakt przed najbliższymi. Pomóżcie, doradźcie! Jestem na skraju wytrzymałości!

Masz problem? Szukasz porady? Napisz do nas!

ródło informacji: INTERIA.PL

var nsix_params = new Object();nsix_params.fcolor = "#0000FF";nsix_params.max_ad_cnt = 4;nsix_params.adareas = ["article"];nsix_params.positive = [".articleText"];nsix_params.cutoff = ["#newsAddContent", ".embed"];document.write(""); if(INTPL("isAd","news_dol_belka"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20news_dol_belka%22 style=%22float:left;padding-bottom:10px;%22%3E"));INTPL("insertAd","news_dol_belka");if(INTPL("isAd","news_dol_belka"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E")); Więcej o: , , , , , Oceń artykuł:
  • 65%
  • 35%
118 Inpl.PercentVote.Init(1647315,"news",65.25,118); Podziel się linkiem! więcej Podziel się ze światem linkiem do artykułu: Zamknij Facebook Twitter Del.ico.us Blip Sfora Śledzik Przesyłasz znajomemu link do artykułu: Moja żona jest prostytutką - Moja żona od kilku miesięcy zarabia dwa razy więcej niż ja, zajmując przy tym dużo niższe stanowisko. Dopiero ostatnio odkryłem... dlaczego - pisze, w liście do Redakcji Faceta, zrozpaczony Paweł. function checkSendLink() { try { var o, t=""; o=jQuery("#sl_mail_to"); if( !Inpl.Tools.CheckMail("sl_mail_to",1) ) { o.addClass("errorField"); t = " "; } else{ o.removeClass("errorField"); } o=jQuery("#sl_mail_from"); if( !Inpl.Tools.CheckMail("sl_mail_from",1) ) { o.addClass("errorField"); t = " "; } else{ o.removeClass("errorField"); } o=jQuery("#kod_z_obrazka_text"); if( !o.val() ) { o.addClass("errorField"); t = " "; } else o.removeClass("errorField"); }catch(e){} return (t!=""?false:true); } E-mail odbiorcy: *Twój e-mail: *Twój komentarz:Przepisz kod z obrazka poniżej: *

* pola wymagane.

INTERIA.PL gwarantuje, iż adresy nadawcy i odbiorcy nie są przez INTERIA.PL zbierane ani przetwarzane. Służą wyłącznie do jednorazowego wysłania wiadomości.

jQuery(document).ready( function () { if(jQuery(".adSense").find("iframe").length !== 0) { jQuery(".adSense").show(); } }); Zobacz również
  • Chce mieć dwie w jednym łóżku- Jesteśmy z moim facetem razem już 8 lat i kilka dni temu zaproponował mi
  • Mój facet jest kobietąMój mężczyzna jest transwestytą. Mnie to absolutnie nie przeszkadza, jednak
jQuery.noConflict();try{ GetXhrNewsWide.init([1,1,4028,615,2,"http://facet.interia.pl/news"],[[1555823,"Chce mieć dwie w jednym łóżku","- Jesteśmy z moim facetem razem już 8 lat i kilka dni temu zaproponował mi trójkąt z...","http://img.interia.pl/facet/nimg/k/z/Chce_miec_dwie_jednym_4716288.jpg","chce-miec-dwie-w-jednym-lozku","true"],[1541699,"Mój facet jest kobietą","Mój mężczyzna jest transwestytą. Mnie to absolutnie nie przeszkadza, jednak przeszkadza...","http://img.interia.pl/facet/nimg/s/f/Moj_facet_kobieta_4634118.jpg","moj-facet-jest-kobieta","true"]]); }catch(e){}DodatkiWyszukiwarka serwisowaSzukaj:

    więcej »(10 zdjęć)

    więcej »(55 zdjęć)
if(INTPL("isAd","box300x60_ec"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20box300x60%22%3E"));INTPL("insertAd","box300x60_ec");if(INTPL("isAd","box300x60_ec"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));if(INTPL("isAd","box300x60"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20box300x60%22%3E"));INTPL("insertAd","box300x60");if(INTPL("isAd","box300x60"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));if(INTPL("isAd","box300x50"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20box300x50%22%3E"));INTPL("insertAd","box300x50");if(INTPL("isAd","box300x50"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));Warto zobaczyć

  • Fryzury na lato
    Od koków w wersji glamour po fantazyjne dobierane... 

  • Wszyscy kochamy ją za rolę Natalii
    Choć zebrała niemal wszystkie możliwe nagrody aktorskie,... 

  • Pyszności z serka mascarpone
    Serek mascarpone idealnie nadaje się do wyrobu... 
  • Ford Mustang" class="photo" />
    Ford Mustang
    Moc: 239 kW / 325 KM
    34 000 km
    Kabriolet
  • Audi A4 Allroad 2.0 TDI" class="photo" />
    Audi A4 Allroad 2.0 TDI
    Dach panoramiczny
    Czujniki parkowania, elektryczne szyby, filtr cząstek stałych, napęd na cztery koła.
  • BMW M5" class="photo" />
    BMW M5
    Moc: 400 KM
    Skórzana tapicerka, układ ESP, reflektory ksenonowe, czujniki parkowania.

FB.init("ce6c9cad2e36552511345548b7ecbdb0");
(280)

  • (46)
    ~Robo

    podobnych przypadków i pomimo że nie jestem stary w życiu różnie bywało i kilka razy wylądowałem...


    • ~Mężczyzna

      sprawie, że działasz na dwóch frontach by zatuszować swe niedoskonałości to nie będę powtarzał t...


  • ~SyrG

  • (3)
    ~ola z 1c

    wówczas żonę będziesz miał tylko dla siebie.


    • ~juz PO

  • (11)
    ~heh

    mężczyzna pyta kobiete:
    - pójdziesz ze mna do łóżka za 1mln $?
    - oczywiscie
    - a za 10zł?
    - z...


    • ~mala

      pogratulowac :)))

  • (5)
    ~PL_UK

    kobiecie (choc nie wiem czy "mojej" jest na miejscu)
    najbardziej zalezy na karierze i luksusach...


    • ~...

      wypowiedz czy może wyłapywałaś tylko słowa, które mogłyby ciebie urazić? Psychiczna to jesteś ty...


  • ~Wasza Ekscelencja

    podać numer telefonu do żony może uda mi się ją nawrócić

  • (1)
    ~x men


    • ~ona

      cewki przeciez te organy sa taaakie wrazliwe....

  • (1)
    ~różyczka


    • ~stokrotka


  • ~bolek i lolek

  • (2)
    ~Kaja

    niektórych komentarzy....
    Wiele kobiet ma tendencje do narzekania na meżczyzn, że są tacy i owa...


    • ~normalna

      normalnej kobiecie! bieda to najlepsza szkola zycia, nie wierzysz ? to przekonaj sie sam :)


  • ~marian

    będzie OK. Może wymianę partnerek z żoną Prezesa. Idź porozmawiaj z jej szefem i wymieniajcie si...


  • ~Dominik7

    odejsc i to szybko

  • (2)
    ~sonia

    kobiety(nie powiem sama mam o TEJ kobiecie nie najlepsze zdanie) ale co z jej prezesem, który wi...


    • ~wniosek

      to rozumiem...

  • (3)
    ~Ewa

    jest czasem przewrotny, żyłam podobnie z miesiąca na miesiąc, los się usmiechnął do mnie teraz ś...


    • ~inna


  • ~alga

    specjalistów. Te bzdury tutaj wypisywane przez "znawców" nie pomogą Ci.Patrząc na to, JAK i CO p...


  • ~Harnas

    daje na prawo i lewo:)) Ciekawe czemu do dotyka naogol takie ofiary losu rodzaju meskiego!


  • ~Wal

    szczęśliwy,że nie będziesz żył z wrednym i fałszywym człowiekiem.Ja tak zrobiłem i zamiast rozpa...

  • (4)
    ~julka

    bo męża, na takie luksusy jak perfumy, nie stać. A jakby dawała za darmo, to byłaby lepsza, czy ...


    • ~robu

      są czasem bardziej szczęśliwi niż ci z kasą


  • ~oko

    zyciu ?? i po prostu nikomu nie wierze -nie takie ,,cuda,, sie w zyciu zdarzaja -jedni sie rozwo...

  • (2)
    ~nana

    pieniądze z domu, a tutaj żona zdradza, ale Przynosi pieniądze do domu, i o durnym mężu, który n...


    • ~Tępić pustość

      Żadna zdrada nie jest pozytywna i nie ma co usprawiedliwiać tej dzi..ki. Może sama dajesz tu i ó...


Najczęściej komentowane artykuły
  • 1. komentarzy: 205
  • 2. komentarzy: 35
  • 3. komentarzy: 23
  • 4. komentarzy: 17
  • 5. komentarzy: 13
  • 1. +100% / -0% Ocen: 23
  • 2. +97% / -3% Ocen: 152
  • 3. +97% / -3% Ocen: 32
  • 4. +94% / -6% Ocen: 36
  • 5. runy +94% / -6% Ocen: 18
  • INTPL("insertAd","belka_stopka");Informacje dodatkowe
    Polecamy:                 Pozostałe:                /* *//* */if(document.getElementById("ad_header1")){document.getElementById("ad_header1").style.width="auto";}INTPL("insertAd","stat_1");
    Źródło: http://facet.interia.pl/news/moja-zona-jest-prostytutka,1647315

czwartek, 23 czerwca 2011

WHO: Związek komórek z rakiem mózgu

Bikini Bar Downstairs, Enemas Upstairs! par chandlerpolingUżytkowanie telefonów komórkowych może wywoływać chorobę nowotworową mózgu - ogłosili eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).Komórki są tak samo szkodliwe jak niektóre pestycydy czy spaliny samochodowe /East News

Komunikat, wydany po dokładnej analizie dostępnych publikacji naukowych na ten temat, zwraca uwagę nie tylko na aparaty komórkowe, ale i inne instalacje łączności bezprzewodowej, które są w naszym otoczeniu coraz bardziej powszechne.

Więcej na ten temat

  • Codzienne rozmawianie godzinami przez telefon komórkowy może wpływać na jakość spermy.

Komórka i glejakGrupa ekspertów Międzynarodowej Agencji Badań Raka (IARC) zdecydowała się na takie stanowcze stwierdzenie podczas specjalnego spotkania w Lyonie. Ich zdaniem, wyniki prowadzonych ostatnio badań naukowych wskazują, że wykorzystywane w telefonach komórkowych i urządzeniach łączności bezprzewodowej promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej zwiększa ryzyko zachorowania na glejaka, groźny, złośliwy nowotwór mózgu.

Telefon jak pestycydyEksperci zakwalifikowali ryzyko do grupy B2, uznali że jest porównywalne z parami ołowiu, niektórymi pestycydami, czy spalinami samochodowymi. Badania możliwego ryzyka, towarzyszącego używaniu komórek są trudne, skutki pojawiają sie prawdopodobnie dopiero po wielu latach, widać jednak, że są podstawy, by przed komórkami ostrzegać i... ograniczać ich użycie.

Więcej na ten temat

  • Telefony komórkowe miały powodować raka lub bezpłodność, jednak dotychczas brak dowodów na to, że stwarzają tego typu zagrożenie. Jest jednak coraz więcej doniesień o innym schorzeniu związanym z używaniem komórek.

MechanizmyNa pewno konieczne są także dalsze badania, które wyjaśnią, jaki mechanizm odpowiada za ewentualne szkodliwe działanie promieniowania komórek.

ródło informacji:

var nsix_params = new Object();nsix_params.fcolor = "#0000FF";nsix_params.max_ad_cnt = 4;nsix_params.adareas = ["article"];nsix_params.positive = [".articleText"];nsix_params.cutoff = ["#newsAddContent", ".embed"];document.write(""); if(INTPL("isAd","news_dol_belka"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20news_dol_belka%22 style=%22float:left;padding-bottom:10px;%22%3E"));INTPL("insertAd","news_dol_belka");if(INTPL("isAd","news_dol_belka"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E")); Więcej o: , , , , , Oceń artykuł:
  • 100%
  • 0%
5 Inpl.PercentVote.Init(1647376,"news",100,5); Podziel się linkiem! więcej Podziel się ze światem linkiem do artykułu: Zamknij Facebook Twitter Del.ico.us Blip Sfora Śledzik Przesyłasz znajomemu link do artykułu: WHO: Związek komórek z rakiem mózgu Użytkowanie telefonów komórkowych może wywoływać chorobę nowotworową mózgu - ogłosili eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). function checkSendLink() { try { var o, t=""; o=jQuery("#sl_mail_to"); if( !Inpl.Tools.CheckMail("sl_mail_to",1) ) talizmany i amulety { o.addClass("errorField"); t = " "; } else{ o.removeClass("errorField"); } o=jQuery("#sl_mail_from"); if( !Inpl.Tools.CheckMail("sl_mail_from",1) ) { o.addClass("errorField"); t = " "; } else{ o.removeClass("errorField"); } o=jQuery("#kod_z_obrazka_text"); if( !o.val() ) { o.addClass("errorField"); t = " "; } else o.removeClass("errorField"); }catch(e){} return (t!=""?false:true); } E-mail odbiorcy: *Twój e-mail: *Twój komentarz:Przepisz kod z obrazka poniżej: *

* pola wymagane.

INTERIA.PL gwarantuje, iż adresy nadawcy i odbiorcy nie są przez INTERIA.PL zbierane ani przetwarzane. Służą wyłącznie do jednorazowego wysłania wiadomości.

jQuery(document).ready( function () { if(jQuery(".adSense").find("iframe").length !== 0) { jQuery(".adSense").show(); } }); Zobacz również
  • Depresja to defekt pamięci roboczejPrzygnębiające zdarzenia są udziałem wszystkich ludzi. Czemu więc jedni potrafią
  • Viagra może powodować utratę słuchu?Już kilkaset przypadków utraty słuchu na świecie brytyjscy naukowcy z trzech
jQuery.noConflict();try{ GetXhrNewsWide.init([1,0,2633,615,2,"http://facet.interia.pl/news"],[[1648991,"Depresja to defekt pamięci roboczej","Przygnębiające zdarzenia są udziałem wszystkich ludzi. Czemu więc jedni potrafią żyć...","http://img.interia.pl/facet/nimg/t/b/Depresja_defekt_pamieci_5289598.jpg","depresja-to-defekt-pamieci-roboczej","true"],[1648866,"Viagra może powodować utratę słuchu?","Już kilkaset przypadków utraty słuchu na świecie brytyjscy naukowcy z trzech ośrodków...","http://img.interia.pl/facet/nimg/9/a/Viagra_moze_powodowac_5289210.jpg","viagra-moze-powodowac-utrate-sluchu","true"]]); }catch(e){}DodatkiWyszukiwarka serwisowaSzukaj:

    więcej »(10 zdjęć)

    więcej »(9 zdjęć)
if(INTPL("isAd","box300x60_ec"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20box300x60%22%3E"));INTPL("insertAd","box300x60_ec");if(INTPL("isAd","box300x60_ec"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));if(INTPL("isAd","box300x60"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20box300x60%22%3E"));INTPL("insertAd","box300x60");if(INTPL("isAd","box300x60"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));if(INTPL("isAd","box300x50"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20box300x50%22%3E"));INTPL("insertAd","box300x50");if(INTPL("isAd","box300x50"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));Warto zobaczyć

  • Fryzury na lato
    Od koków w wersji glamour po fantazyjne dobierane... 

  • Wszyscy kochamy ją za rolę Natalii
    Choć zebrała niemal wszystkie możliwe nagrody aktorskie,... 

  • Pyszności z serka mascarpone
    Serek mascarpone idealnie nadaje się do wyrobu... 
  • Ford Mustang" class="photo" />
    Ford Mustang
    Moc: 239 kW / 325 KM
    34 000 km
    Kabriolet
  • Audi A4 Allroad 2.0 TDI" class="photo" />
    Audi A4 Allroad 2.0 TDI
    Dach panoramiczny
    Czujniki parkowania, elektryczne szyby, filtr cząstek stałych, napęd na cztery koła.
  • BMW M5" class="photo" />
    BMW M5
    Moc: 400 KM
    Skórzana tapicerka, układ ESP, reflektory ksenonowe, czujniki parkowania.

FB.init("ce6c9cad2e36552511345548b7ecbdb0");
(2)

  • (1)
    ~ms

    rakotwórcze jest używanie telefonu na kartę czy na abonament


    • ~kri

      drugie ,wszystko zależy od operatora sieci komórkowej


Najczęściej komentowane artykuły
  • 1. komentarzy: 205
  • 2. komentarzy: 32
  • 3. komentarzy: 17
  • 4. komentarzy: 13
  • 5. komentarzy: 12
  • 1. +100% / -0% Ocen: 23
  • 2. +97% / -3% Ocen: 32
  • 3. +96% / -4% Ocen: 104
  • 4. +94% / -6% Ocen: 36
  • 5. +94% / -6% Ocen: 17
  • INTPL("insertAd","belka_stopka");Informacje dodatkowe
    Polecamy:                 Pozostałe:                /* *//* */if(document.getElementById("ad_header1")){document.getElementById("ad_header1").style.width="auto";}INTPL("insertAd","stat_1");
    Źródło: http://facet.interia.pl/news/who-zwiazek-komorek-z-rakiem-mozgu,1647376

środa, 22 czerwca 2011

W przeszłości mężczyźni byli domatorami

Bikini Girl par Adrian HopkinsW społeczności przodków człowieka sprzed około 2 milionów lat to mężczyźni byli domatorami. Takich informacji dostarczają nam wyniki najnowszych badań.Mężczyźni pozostawali w domu prawdopodobnie dltego, że mieli swoje hobby. I nic się nie zmieniło... /PantherMedia

Zwyczaj, że to kobiety zostają w domu, a mężczyźni wyruszają na poszukiwanie pożywienia i przygód wcale nie był tak stary, jak nam się wydaje. Najnowsze badania międzynarodowej grupy antropologów, prowadzone na terenie Afryki Południowej przyniosły zaskakujące wyniki.

Więcej na ten temat

  • Ewolucja "postawiła" ludzi na dwóch nogach. Dlaczego? Oto kilka hipotez...

Mężczyźni byli domatorami

Jak donosi w najnowszym numerze czasopismo "Nature" w społeczności przodków człowieka sprzed około 2 milionów lat mężczyźni byli domatorami.

Badaniami objęto szczątki różnych gatunków australopiteków, żyjących w dwóch zespołach jaskiń Sterkfontein i Swartkans na terenie Afryki Południowej. Zbadano zawartość izotopów strontu w ich zębach, pochodzących sprzed 2.7 do 1.7 miliona lat. Porównano je ze składem izotopowym gleby i skał znajdujących się w pobliżu jaskiń. Na tej podstawie można ocenić, czy szczątki pochodzą od osobników, które urodziły się w miejscu, gdzie je znaleziono, czy też od tych, które przywędrowały tam z dalszych okolic.

Więcej na ten temat

  • Taką teorię wysuwa Steve Jones, profesor genetyki z uniwersytetu w Londynie. Jego zdaniem stało się tak, ponieważ w procesie zabrakło najważniejszych czynników, które od niepamiętnych czasów prowadziły do jej rozwoju.

Mężczyzna darmozjad

Okazało się, że ponad połowa zębów osobników żeńskich wskazywała na to, że przybyły z innej okolicy. W przypadku osobników męskich, aż 90-proc. zębów wskazywało, że ich właściciel dorastał i zmarł w tym samym miejscu. Nie jest do końca jasne, dlaczego ówcześni mężczyźni byli tak bardzo przywiązani do swej kwatery. Może mieli jakieś hobby? Badania nie wyjaśniły jednak, czy nie włócząc się nigdzie i siedząc w domu zajmowali się czymś pożytecznym.

Więcej na ten temat

  • To, co nas kręci, zawdzięczamy wyborom ewolucji.

Po co facetowi dwie nogi?

To odkrycie może przy okazji zmienić nasz pogląd na to, dlaczego praczłowiek zaczął poruszać się na dwóch nogach. Do tej pory wydawało się, że to umożliwiło mu szybsze przemieszczanie się na dalsze odległości. Jeśli jednak nie miał ochoty się przemieszczać, powody mogły być inne. Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto opublikowali dwa tygodnie temu artykuł, w którym stawiają tezę, że człowiek wyprostował się bo w tej pozycji znacznie silniej, niż na czworakach mógł... uderzyć. Kto wie, może w świetle obserwacji z Południowej Afryki ta teza staje się jeszcze bardziej prawdopodobna.

Grzegorz Jasiński

ródło informacji: INTERIA.PL/RMF

var nsix_params = new Object();nsix_params.fcolor = "#0000FF";nsix_params.max_ad_cnt = 4;nsix_params.adareas = ["article"];nsix_params.positive = [".articleText"];nsix_params.cutoff = ["#newsAddContent", ".embed"];document.write(""); if(INTPL("isAd","news_dol_belka"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20news_dol_belka%22 style=%22float:left;padding-bottom:10px;%22%3E"));INTPL("insertAd","news_dol_belka");if(INTPL("isAd","news_dol_belka"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));Oceń artykuł:
  • 50%
  • 50%
6 Inpl.PercentVote.Init(1648085,"news",50,6); Podziel się linkiem! więcej Podziel się ze światem linkiem do artykułu: Zamknij Facebook Twitter Del.ico.us Blip Sfora Śledzik Przesyłasz znajomemu link do artykułu: W przeszłości mężczyźni byli domatorami W społeczności przodków człowieka sprzed około 2 milionów lat to mężczyźni byli domatorami. Takich informacji dostarczają nam wyniki najnowszych badań. function checkSendLink() { try { var o, t=""; o=jQuery("#sl_mail_to"); if( !Inpl.Tools.CheckMail("sl_mail_to",1) ) { o.addClass("errorField"); t = " "; } else{ o.removeClass("errorField"); } o=jQuery("#sl_mail_from"); if( !Inpl.Tools.CheckMail("sl_mail_from",1) ) { o.addClass("errorField"); t = " "; runy } else{ o.removeClass("errorField"); } o=jQuery("#kod_z_obrazka_text"); if( !o.val() ) { o.addClass("errorField"); t = " "; } else o.removeClass("errorField"); }catch(e){} return (t!=""?false:true); } E-mail odbiorcy: *Twój e-mail: *Twój komentarz:Przepisz kod z obrazka poniżej: *

* pola wymagane.

INTERIA.PL gwarantuje, iż adresy nadawcy i odbiorcy nie są przez INTERIA.PL zbierane ani przetwarzane. Służą wyłącznie do jednorazowego wysłania wiadomości.

jQuery(document).ready( function () { if(jQuery(".adSense").find("iframe").length !== 0) { jQuery(".adSense").show(); } }); Zobacz również
  • Nie obnażaj się w sieci!Informacje, które zamieszczamy w sieci mogą być wykorzystane przeciwko nam -
  • Młody mimo woliSkończył 65 lat, ale gdy w spektaklu "Wyobraźcie sobie" zdejmuje koszule, nie
jQuery.noConflict();try{ GetXhrNewsWide.init([1,1,4823,615,2,"http://facet.interia.pl/news"],[[1646349,"Nie obnażaj się w sieci!","Informacje, które zamieszczamy w sieci mogą być wykorzystane przeciwko nam - ostrzega w...","http://img.interia.pl/facet/nimg/c/a/kom12_obnazaj_sie_sieci_5283910.jpg","nie-obnazaj-sie-w-sieci","true"],[1646779,"Młody mimo woli","Skończył 65 lat, ale gdy w spektaklu "Wyobraźcie sobie" zdejmuje koszule, nie wygląda...","http://img.interia.pl/facet/nimg/e/z/Mlody_mimo_woli_5283738.jpg","mlody-mimo-woli","true"]]); }catch(e){}DodatkiWyszukiwarka serwisowaSzukaj:

    więcej »(55 zdjęć)

    więcej »(14 zdjęć)
if(INTPL("isAd","box300x60_ec"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20box300x60%22%3E"));INTPL("insertAd","box300x60_ec");if(INTPL("isAd","box300x60_ec"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));if(INTPL("isAd","box300x60"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20box300x60%22%3E"));INTPL("insertAd","box300x60");if(INTPL("isAd","box300x60"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));if(INTPL("isAd","box300x50"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20box300x50%22%3E"));INTPL("insertAd","box300x50");if(INTPL("isAd","box300x50"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));Warto zobaczyć

  • Fryzury na lato
    Od koków w wersji glamour po fantazyjne dobierane... 

  • Wszyscy kochamy ją za rolę Natalii
    Choć zebrała niemal wszystkie możliwe nagrody aktorskie,... 

  • Pyszności z serka mascarpone
    Serek mascarpone idealnie nadaje się do wyrobu... 
  • Soczewki całodobowe - 6 szt." class="photo" />
    Soczewki całodobowe - 6 szt.
    Kup soczewki Pure Vision 6 szt. w cenie 59,99 zł – otrzymasz płyn do soczewek gratis!
  • Soczewki miesięczne Soflens 59" class="photo" />
    Soczewki miesięczne Soflens 59
    Tanie soczewki miesięczne Soflens 59 firmy Bausch & Lomb. Pudełko 6 szt. w cenie 41,90 zł. Wysyłka 24h.
  • wyśmienite miesięczne soczewki - 6 szt." class="photo" />
    wyśmienite miesięczne soczewki - 6 szt.
    Świetne soczewki Ciba Vision - Air Optix Aqua – doskonała jakość w dobrej cenie – 79,99 zł za pudełko 6 sztuk. Wysyłka 24h!

FB.init("ce6c9cad2e36552511345548b7ecbdb0");
(2)


  • ~bluee

    "se" kradli baby i dlatego baby były przychodne :D mieszali "se" geny po napadach


  • ~fatboyslim


Najczęściej komentowane artykuły
  • 1. komentarzy: 205
  • 2. komentarzy: 32
  • 3. komentarzy: 17
  • 4. komentarzy: 13
  • 5. komentarzy: 9
  • 1. +100% / -0% Ocen: 22
  • 2. +97% / -3% Ocen: 32
  • 3. +96% / -4% Ocen: 49
  • 4. +94% / -6% Ocen: 35
  • 5. +94% / -6% Ocen: 17
  • INTPL("insertAd","belka_stopka");Informacje dodatkowe
    Polecamy:                 Pozostałe:                /* *//* */if(document.getElementById("ad_header1")){document.getElementById("ad_header1").style.width="auto";}INTPL("insertAd","stat_1");
    Źródło: http://facet.interia.pl/news/w-przeszlosci-mezczyzni-byli-domatorami,1648085