piątek, 10 czerwca 2011

Gdzie głód, tam kontrola

Woman in a bikini par Crafty DogmaSpołeczeństwa doświadczone przez zagrożenia, np. wojny, głód czy katastrofy naturalne, mają silniejsze tendencje do ścisłego kontrolowania zachowania swoich członków.Narody zmagające się z tymi szczególnymi wyzwaniami rozwiną silniejsze normy /AFP

Profesor Yoshi Kashima z Uniwersytetu w Melbourne i jego zespół zastanawiali się, czemu jedne społeczeństwa tolerują odstępstwa od normy, podczas gdy w innych grozi za to surowa kara. Australijczycy uważają, że wyjaśnienie tego problemu ma duże znaczenie, ponieważ w różnicy tolerancyjności upatrują źródła potencjalnych konfliktów narodowościowo-kulturowych.

Wojenne obostrzeniaW latach 60. ubiegłego wieku antropolog P.J. Pelto zaproponował teorię, która mówiła, że kultury ściśle kontrolujące zachowania społeczne rozwijają się w wyniku wystawienia na oddziaływanie szczególnych (czytaj - trudnych) środowisk. Mając to na uwadze, ekipa Kashimy postanowiła poszperać w historii współczesnych społeczeństw. Zakładano, że konieczność radzenia sobie z większą liczbą wojen, katastrof naturalnych itp. może z czasem doprowadzić do powstania rozmaitych obostrzeń. Bardzo szybko ta hipoteza się potwierdziła.

Porządek musi byćNarody zmagające się z tymi szczególnymi wyzwaniami rozwiną silniejsze normy i będą przejawiać niską tolerancję dla zachowań dewiacyjnych. W ten sposób zwiększą porządek i społeczną koordynację, by skutecznie poradzić sobie z zagrożeniami. Dla odmiany narody z niewielką liczbą zagrożeń ekologicznych i pochodzenia ludzkiego mają o wiele słabszą potrzebę uporządkowania i społecznej koordynacji, stąd słabsze normy i o wiele więcej swobody.

Badania bez AfrykiAustralijczycy oceniali ścisłość norm w różnych krajach, przeprowadzając wywiady z ok. 7 tys. osób z 33 krajów (leżały one na 5 kontynentach, niestety, w badaniach pominięto Afrykę). Respondentów pytano o ocenę tolerancyjności ich państwa czy ilość swobody dawanej ludziom w zakresie przestrzegania norm. Wszystkich proszono też o ocenę właściwości 180 zachowań, w tym kłócenia się lub jedzenia w windzie, płakania w czasie wizyty u lekarza, śpiewania na ulicy, śmiania się na głos w autobusie przeklinania w pracy, flirtowania na pogrzebie lub całowania kogoś w usta w restauracji.

Więcej na ten temat

  • Najważniejsze decyzje dotyczące wojska zawsze podejmowało Biuro Polityczne KC PPR/PZPR.

Niefrasobliwi UkraińcyAnaliza uzyskanych odpowiedzi pozwoliła wyliczyć wskaźnik ścisłości danej nacji i ułożyć na tej podstawie listę. Na jej dole z wynikiem 1,6 uplasowali się niefrasobliwi Ukraińcy, a na szczyt z wynikiem 12,3 trafili Pakistańczycy. W środku stawki znalazły się USA (5,1) i Wielka Brytania (6,9), która okazała się nieco "ostrzejsza" od Francji.

Mniej otwarte mediaAkademicy z Melbourne zebrali historyczne dane statystyczne o każdym z uwzględnionych w studium państw (niekiedy nawet z XVI w.). Okazało się, że państwa, w których w przeszłości pojawił się głód/niedobór wody, była wysoka gęstość zaludnienia, często dochodziło do wojen lub wybuchów epidemii, są częściej nastawione na kontrolę swoich obywateli. Naukowcy ustalili też, że z większym prawdopodobieństwem rozwija się w nich ustrój autokratyczny (samowładczy), media są mniej otwarte, tworzy się więcej zasad/norm, kary są surowsze, popełnia się mniej przestępstw, a ludzie mają mniej praw politycznych.

Więcej na ten temat

  • Talibowie kontrolują obecnie - ponad sześć lat po obaleniu ich reżimu w Afganistanie - 10 procent terytorium kraju.

Ufność uszkodzonaOgraniczenia nie dotyczą wyłącznie przebiegu kontaktów społecznych, ale i osobowości jednostek. W krajach ściśle regulujących wszystko i wszystkich są one ostrożniejsze, bardziej posłuszne, nastawione na kontrolę impulsów i mniej toleranycjne w stosunku do obcych. Po przyjrzeniu się dokładności zegarów miejskich w głównych miastach okazało się również, że przedstawiciele krajów "ścisłych" przywiązują większą wagę do czasu.

(Science)

Anna Błońska

ródło informacji: Kopalnia Wiedzy

var nsix_params = new Object();nsix_params.fcolor = "#0000FF";nsix_params.max_ad_cnt = 4;nsix_params.adareas = ["article"];nsix_params.positive = [".articleText"];nsix_params.cutoff = ["#newsAddContent", ".embed"];document.write(""); if(INTPL("isAd","news_dol_belka"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20news_dol_belka%22 style=%22float:left;padding-bottom:10px;%22%3E"));INTPL("insertAd","news_dol_belka");if(INTPL("isAd","news_dol_belka"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));Oceń artykuł:
  • 92%
  • 8%
12 Inpl.PercentVote.Init(1647083,"news",91.5,12); Podziel się linkiem! więcej Podziel się ze światem linkiem do artykułu: Zamknij Facebook Twitter Del.ico.us Blip Sfora Śledzik sklep ezoteryczny Przesyłasz znajomemu link do artykułu: Gdzie głód, tam kontrola Społeczeństwa doświadczone przez zagrożenia, np. wojny, głód czy katastrofy naturalne, mają silniejsze tendencje do ścisłego kontrolowania zachowania swoich członków. function checkSendLink() { try { var o, t=""; o=jQuery("#sl_mail_to"); if( !Inpl.Tools.CheckMail("sl_mail_to",1) ) { o.addClass("errorField"); t = " "; } else{ o.removeClass("errorField"); } o=jQuery("#sl_mail_from"); if( !Inpl.Tools.CheckMail("sl_mail_from",1) ) { o.addClass("errorField"); t = " "; } else{ o.removeClass("errorField"); } o=jQuery("#kod_z_obrazka_text"); if( !o.val() ) { o.addClass("errorField"); t = " "; } else o.removeClass("errorField"); }catch(e){} return (t!=""?false:true); } E-mail odbiorcy: *Twój e-mail: *Twój komentarz:Przepisz kod z obrazka poniżej: *

* pola wymagane.

INTERIA.PL gwarantuje, iż adresy nadawcy i odbiorcy nie są przez INTERIA.PL zbierane ani przetwarzane. Służą wyłącznie do jednorazowego wysłania wiadomości.

jQuery(document).ready( function () { if(jQuery(".adSense").find("iframe").length !== 0) { jQuery(".adSense").show(); } }); Zobacz również
  • Nudny seks PolakówCo trzeci mężczyzna cierpi z powodu przedwczesnego wytrysku, a co dziesiąty ma
  • Depresja to defekt pamięci roboczejPrzygnębiające zdarzenia są udziałem wszystkich ludzi. Czemu więc jedni potrafią
jQuery.noConflict();try{ GetXhrNewsWide.init([1,0,2717,615,2,"http://facet.interia.pl/news"],[[1649058,"Nudny seks Polaków","Co trzeci mężczyzna cierpi z powodu przedwczesnego wytrysku, a co dziesiąty ma kłopoty...","http://img.interia.pl/facet/nimg/v/s/Nudny_seks_Polakow_5289846.jpg","nudny-seks-polakow","true"],[1648991,"Depresja to defekt pamięci roboczej","Przygnębiające zdarzenia są udziałem wszystkich ludzi. Czemu więc jedni potrafią żyć...","http://img.interia.pl/facet/nimg/t/b/Depresja_defekt_pamieci_5289598.jpg","depresja-to-defekt-pamieci-roboczej","true"]]); }catch(e){}DodatkiWyszukiwarka serwisowaSzukaj:

    więcej »(9 zdjęć)

    więcej »(17 zdjęć)
if(INTPL("isAd","box300x60_ec"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20box300x60%22%3E"));INTPL("insertAd","box300x60_ec");if(INTPL("isAd","box300x60_ec"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));if(INTPL("isAd","box300x60"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20box300x60%22%3E"));INTPL("insertAd","box300x60");if(INTPL("isAd","box300x60"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));if(INTPL("isAd","box300x50"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20box300x50%22%3E"));INTPL("insertAd","box300x50");if(INTPL("isAd","box300x50"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));Warto zobaczyć

  • Dieta i samopoczucie
    Rozdrażnienie i przemęczenie mogą brać się niekiedy ze... 

  • Plotka
    Przed fałszywymi pogłoskami trzeba się bronić, ale tak,... 

  • 10 sekund, czyli potęga pierwszego wrażenia
    Są branże, gdzie pomyłka w długości spódnicy może... 
  • Ford Focus Limited X" class="photo" />
    Ford Focus Limited X
    Specjalna wersja, specjalna cena, Rocznik 2011, oferta limitowana, Sprawdź!
  • Mitsubishi Outlander" class="photo" />
    Mitsubishi Outlander
    Super oferta na ostatnie sztuki z roku 2010 – rabat 15.000zł! Rocznik 2011 z nowym dieslem 2.2 177 KM dostępne od ręki. Kliknij!
  • Nissan Juke 2011" class="photo" />
    Nissan Juke 2011
    Najnowszy model. Miastoodporny. Energatyzujący. Już od 61.900 zł. Kliknij po więcej!

FB.init("ce6c9cad2e36552511345548b7ecbdb0");
(5)


  • ~depopulacja

    głód i bieda. Zamiast wojen- sami wyzdychamy. Sposób wielkich. Dlatego te badania psychologiczne.


  • ~krytyk

    państwo policyjne na własne życzenie i se tam umierajcie bo żyć się nie da buuuaaahahahahaha!


  • ~Juhas

    ścisła kontrola wszystkiego - pojawia się bieda i głód.


  • ~Sizar

    mieli wojen i głodu?


  • ~...............


Najczęściej komentowane artykuły
  • 1. komentarzy: 156
  • 2. komentarzy: 16
  • 3. komentarzy: 11
  • 4. komentarzy: 5
  • 5. komentarzy: 5
  • 1. +100% / -0% Ocen: 10
  • 2. +97% / -3% Ocen: 29
  • 3. +94% / -6% Ocen: 17
  • 4. +92% / -8% Ocen: 25
  • 5. +92% / -8% Ocen: 12
  • INTPL("insertAd","belka_stopka");Informacje dodatkowe
    Polecamy:                 Pozostałe:                /* *//* */if(document.getElementById("ad_header1")){document.getElementById("ad_header1").style.width="auto";}INTPL("insertAd","stat_1");
    Źródło: http://facet.interia.pl/news/gdzie-glod-tam-kontrola,1647083

Brak komentarzy: