wtorek, 28 czerwca 2011

EHEC - najgroźniejsza bakteria sezonu

my hot Bikini par artofmysoulBadania mikrobiologiczne potwierdziły w Polsce trzy przypadki zakażenia bakterią Escherichia Coli o takim serotypie, jak ta, która zabiła już w Niemczech 21 osób. Dwie osoby leczą się w Szczecinie, jedna w Warszawie. Choć E.coli , nazywana bakterią brudnych rąk, jest bardzo rozpowszechniona w przyrodzie, ostatnie przypadki niepokoją, bo w błyskawicznym tempie doprowadzają do całkowitego wyniszczenia i śmierci zarażonych.Pierwszymi podejrzanymi o zakażenia były hiszpańskie ogórki /AFP

29-letnia pacjentka szczecińskiego szpitala, na stałe mieszkająca w Niemczech, miała krwiste biegunki i inne objawy wskazujące na zakażenie Escherichia coli typu 0104. Badania mikrobiologiczne przeprowadzone w Państwowym Zakładzie Higieny potwierdziły te przypuszczenia - okazało się, że nie jest to szczep Escherichii coli, popularny w polskiej wodzie, czyli szczep 0157, ale wersja odzwierzęca, która nigdy wcześniej w Polsce nie występowała.

W tym samym szpitalu hospitalizowani zostali dwaj mężczyźni z podejrzeniem zakażenia E.coli. Obaj także przebywali w Niemczech - jeden w Poczdamie, drugi w Neubrandenburgu. U jednego z nich, jak się okazało, zakażenie wywołał groźny szczep baterii. Trzeci chory to chłopiec, który zaraził się od ojca po jego powrocie z Niemiec.

Liczba ofiar śmiertelnych infekcji wywołanej bakterią EHEC wzrosła w Europie w pierwszym tygodniu czerwca do 22, z czego 21 jest w Niemczech. Jak wynika z danych Europejskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (ECDC) w Sztokholmie, w państwach Unii Europejskiej stwierdzono już 1605 przypadków zarażenia enterokrwotocznym szczepem bakterii Escherichia coli (EHEC) i 658 przypadków zespołu hemolityczno-mocznicowego (HUS), który ta bakteria może wywołać.

Najwięcej chorych jest w Niemczech. Pierwsze przypadki zakażenia odnotowano też w Wielkiej Brytanii, Danii i Szwecji. Służby sanitarne na razie uspokajają, ale wszędzie wprowadzono zaostrzone rygory kontroli - szczególnie miejsc, gdzie sprzedaje się surowe mięso i warzywa.

Więcej na ten temat

  • Badania przeprowadzone w Państwowym Zakładzie Higieny potwierdziły pierwszy w Polsce przypadek zakażenia bakterią E.coli o takim samym serotypie jak ta, która wywołuje zachorowania w Niemczech - poinformowano w Głównym Inspektoracie Sanitarnym.

E.coli znana i nieznana

Naturalnym miejscem bytowania patogennych E.coli jest przewód pokarmowy bydła rogatego, owiec, kóz oraz innych zwierząt. Przyczyną zakażenia może być spożywanie zanieczyszczonego albo niedosmażonego mięsa, niepasteryzowanego mleka, zanieczyszczonej wody pitnej, a także sałaty, owoców i innych surowych pokarmów, które zostały umyte skażoną wodą.

Pierwszymi podejrzanymi o zakażenie były ogórki, nieprzypadkowo więc internauci nazwali ją "chorobą wściekłych ogórków". Ostatnie doniesienia wskazują z kolei na kiełki fasoli wyhodowane w Dolnej Saksonii, na północnym zachodzie Niemiec. Na razie nie ma jeszcze ostatecznych wyników badań. Niewykluczone jednak, że źródło zakażenia znajduje się gdzie indziej.

Zakażenie przewodu pokarmowego wywołane przez Escherichia coli może mieć różny przebieg, w zależności od typu bakterii odpowiedzialnego za zakażenie. Najcięższe powodowane są przez szczepy enterokrwotoczne, EHEC (enterohemorragic E.coli). Ten szczep jest przyczyną obecnych śmiertelnych zakażeń w Europie.

W latach 80. XX wieku w USA również odnotowano wiele zakażeń pokarmowych o bardzo ciężkim przebiegu, których przyczyną było skażenie bakteriami E.coli mięsa wołowego, z którego przygotowywano hamburgery.

Wystarczy tylko 10 komórek

Na szerzenie się zakażeń EHEC istotny wpływ ma fakt, że chorobę może wywołać nawet bardzo niewielka ilość bakterii w pokarmie (ok. 10 - 50 komórek). Stwarza to zagrożenie szybkiego rozprzestrzeniania się epidemii, ponieważ niewielka liczba drobnoustrojów może być łatwo przenoszona za pośrednictwem rąk.

Po przedostaniu się do jelita grubego człowieka EHEC zaczyna wytwarzać toksyny odpowiedzialne za objawy choroby. Po 3 - 9 dniach od zakażenia pojawia się u chorego wodnista biegunka, która utrzymuje się przez ok. 10 dni. Towarzyszą jej często wymioty (u 75% chorych) i silne, skurczowe bóle brzucha. W 3 - 4 dniu trwania biegunki w kale może pojawić się krew i jest to bardzo zły prognostyk przebiegu choroby.

Więcej na ten temat
  • Szczep bakterii, który spowodował śmierć 18 osób, w tym 17 w Niemczech, jest "bardzo rzadki" i nigdy wcześniej nie wywołał epidemii - podała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Wcześniej informowano, że jest to nowy szczep bakterii.

U około 10% osób zakażonych EHEC biegunka przechodzi w krwotoczne zapalenie jelita grubego i zespół hemolityczno-mocznicowy, prowadzący do niewydolności nerek. Najcięższy przebieg, z niewydolnością wielu narządów, mają zakażenia u najmłodszych dzieci ( poniżej 5. roku życia) i u osób w podeszłym wieku (powyżej 65. roku życia). W tych grupach wiekowych notowana jest też najwyższa śmiertelność.

Toksyna wytarzana przez enterokrwotoczne szczepy E.coli uszkadza ściany naczyń krwionośnych. EHEC mogą też produkować enterohemolizynę, która ma destrukcyjny wpływ na krwinki czerwone.

Krótka droga do epidemii

E.coli ginie po 20 minutach w temp. 60 st. C i jest wrażliwa na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne. Niestety, na zanieczyszczonych powierzchniach może przetrwać i zachować zdolność do zakażania przez wiele dni, a nawet miesięcy. Sprzyjającymi warunkami są dla niej: wilgotne środowisko, niska temperatura i obecność zanieczyszczeń organicznych, np. resztek pożywienia na blacie kuchennym. W badaniach doświadczalnych nie wykazano zależności pomiędzy rodzajem tworzywa (podłoża), na którym przebywały bakterie, a czasem ich przeżycia. Podobnie długo bakterie pozostawały żywe na podłożach plastikowych i metalowych, gładkich i porowatych.

Więcej na ten temat
  • Wstępne badania potwierdziły, że wyhodowane w Dolnej Saksonii kiełki fasoli mogą być źródłem infekcji wywołanej niebezpieczną bakterią EHEC, która uśmierciła co najmniej 22 osoby i spowodowała zachorowanie ponad 2000 ludzi.

E.coli należy do drobnoustrojów, które szybko zwiększają swoją populację. W optymalnych warunkach środowiska podziały komórek zachodzą co 20 minut. Ta cecha w połączeniu z wysoką patogennością (zakażenie może wywołać 10 komórek) sprawia, że zachorowania wywołane przez EHEC najczęściej przybierają postać epidemii.

Bakteria groźna, ale nie niezniszczalna

Szczepy E. coli obecne są w naszym środowisku od zawsze i praktycznie występują na każdym kroku. Bakterie można znaleźć głównie w toaletach, ale również na poręczach w środkach komunikacji czy na wózkach w centrach handlowych. Obecne są także na placach zabaw dla dzieci i... kuchennych blatach.

Przed zakażeniem możemy uchronić się m.in. poprzez przestrzeganie codziennej higieny (mycie rąk przed przygotowywaniem i spożywaniem posiłku), częste oczyszczanie powierzchni (np. blatów kuchennych) i sprzętów, z którymi kontaktuje się żywność, dokładne mycie warzyw, owoców, poddawanie właściwej obróbce termicznej mięsa.

Więcej na ten temat
  • Służby sanitarne kontrolują targowiska i hurtownie warzyw, pobierane są próbki do badań mikrobiologicznych - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Ważną rolę w ograniczaniu ryzyka przenoszenia zakażeń odgrywają również dobre nawyki higieniczne w handlu spożywczym. Źródłem bakterii może być w tym przypadku skażona żywność - surowa lub gotowana - a bakterie mogą być przenoszone poprzez ręce osób sprzedających żywność, przez narzędzia, takie jak noże lub krajalnice oraz przez zanieczyszczone blaty.

Wiele różnych bakterii i wirusów może znaleźć się na naszym pożywieniu i stać się przyczyną groźnych zakażeń. Większości z nich możemy zapobiec, jeżeli podstawowe działania higieniczne staną się naszym codziennym nawykiem.

Warto wiedzieć na przykład, że mycie rąk ciepłą wodą z mydłem przez 15 sekund redukuje prawie 90 % sklep ezoteryczny bakterii, a kolejne 15 sekund redukuje całkowicie obecność drobnoustrojów na naszych rękach. W drogeriach można znaleźc antbakteryjne żele do dezyfekcji rąk bez użycia wody i specjalne aerozole do spryskiwania miejsc, których często dotykamy.

-----

W tekście wykorzystano artykuł dr n. med. Alicji Pawińskiej z Zakładu Mikrobiologii Klinicznej Centrum Zdrowia Dziecka.

ródło informacji: INTERIA.PL

var nsix_params = new Object();nsix_params.fcolor = "#0000FF";nsix_params.max_ad_cnt = 4;nsix_params.adareas = ["article"];nsix_params.positive = [".articleText"];nsix_params.cutoff = ["#newsAddContent", ".embed"];document.write(""); if(INTPL("isAd","news_dol_belka"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20news_dol_belka%22 style=%22float:left;padding-bottom:10px;%22%3E"));INTPL("insertAd","news_dol_belka");if(INTPL("isAd","news_dol_belka"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));Oceń artykuł:
  • 85%
  • 15%
20 Inpl.PercentVote.Init(1649813,"news",85,20); Podziel się linkiem! więcej Podziel się ze światem linkiem do artykułu: Zamknij Facebook Twitter Del.ico.us Blip Sfora Śledzik Przesyłasz znajomemu link do artykułu: EHEC - najgroźniejsza bakteria sezonu Badania mikrobiologiczne potwierdziły w Polsce trzy przypadki zakażenia bakterią Escherichia Coli o takim serotypie, jak ta, która zabiła już w Niemczech 21 osób. Dwie osoby leczą się w Szczecinie, jedna... function checkSendLink() { try { var o, t=""; o=jQuery("#sl_mail_to"); if( !Inpl.Tools.CheckMail("sl_mail_to",1) ) { o.addClass("errorField"); t = " "; } else{ o.removeClass("errorField"); } o=jQuery("#sl_mail_from"); if( !Inpl.Tools.CheckMail("sl_mail_from",1) ) { o.addClass("errorField"); t = " "; } else{ o.removeClass("errorField"); } o=jQuery("#kod_z_obrazka_text"); if( !o.val() ) { o.addClass("errorField"); t = " "; } else o.removeClass("errorField"); }catch(e){} return (t!=""?false:true); } E-mail odbiorcy: *Twój e-mail: *Twój komentarz:Przepisz kod z obrazka poniżej: *

* pola wymagane.

INTERIA.PL gwarantuje, iż adresy nadawcy i odbiorcy nie są przez INTERIA.PL zbierane ani przetwarzane. Służą wyłącznie do jednorazowego wysłania wiadomości.

jQuery(document).ready( function () { if(jQuery(".adSense").find("iframe").length !== 0) { jQuery(".adSense").show(); } }); Zobacz również
  • Viagra może powodować utratę słuchu?Już kilkaset przypadków utraty słuchu na świecie brytyjscy naukowcy z trzech
  • WHO: Związek komórek z rakiem mózguUżytkowanie telefonów komórkowych może wywoływać chorobę nowotworową mózgu -
jQuery.noConflict();try{ GetXhrNewsWide.init([1,1,2633,615,2,"http://facet.interia.pl/news"],[[1648866,"Viagra może powodować utratę słuchu?","Już kilkaset przypadków utraty słuchu na świecie brytyjscy naukowcy z trzech ośrodków...","http://img.interia.pl/facet/nimg/9/a/Viagra_moze_powodowac_5289210.jpg","viagra-moze-powodowac-utrate-sluchu","true"],[1647376,"WHO: Związek komórek z rakiem mózgu","Użytkowanie telefonów komórkowych może wywoływać chorobę nowotworową mózgu - ogłosili...","http://img.interia.pl/facet/nimg/8/6/WHO_Zwiazek_komorek_mozgu_5284966.jpg","who-zwiazek-komorek-z-rakiem-mozgu","true"]]); }catch(e){}DodatkiWyszukiwarka serwisowaSzukaj:

    więcej »(17 zdjęć)

    więcej »(14 zdjęć)
if(INTPL("isAd","box300x60_ec"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20box300x60%22%3E"));INTPL("insertAd","box300x60_ec");if(INTPL("isAd","box300x60_ec"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));if(INTPL("isAd","box300x60"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20box300x60%22%3E"));INTPL("insertAd","box300x60");if(INTPL("isAd","box300x60"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));if(INTPL("isAd","box300x50"))document.write(unescape("%3Cdiv%20class%3D%22advertisement%20box300x50%22%3E"));INTPL("insertAd","box300x50");if(INTPL("isAd","box300x50"))document.write(unescape("%3C%2Fdiv%3E"));Warto zobaczyć

  • Kolekcjonerki mężów
    Jedne panie kolekcjonują szpilki, inne biżuterię. My... 

  • Prawdy i mity o bieganiu
    Jogging zyskuje coraz większą popularność i coraz większe... 
  • Żegnaj, Ptysiu
    Ta historia nie ma szczęśliwego zakończenia, choć wszyscy... 
  • Dom pod Gdańskiem" class="photo" />
    Dom pod Gdańskiem
    Dom w zabudowie bliźniaczej, bardzo starannie wykończony. Powierzchnia 182 m2.
  • Poddasze w Warszawie" class="photo" />
    Poddasze w Warszawie
    Nowoczesne mieszkania w zabytkowej kamienicy. Doskonały dojazd do centrum miasta.
  • Mieszkanie w Krakowie" class="photo" />
    Mieszkanie w Krakowie
    Okazja! Jasne i ustawne mieszkanie w bardzo atrakcyjnej lokalizacji w centrum Krakowa.

FB.init("ce6c9cad2e36552511345548b7ecbdb0");
(9)


  • ~egon

    ŻYWNOŚĆ..
    to wymrzemy bez wojny...


  • ~galson2

    delektowac sie smakiem naszych polskich ogorkow i pomidorów.


  • ~Znachor

    nuklearna,bakteriologiczna
    i chemiczna ?Nawet w czasach pokoju na kimś trzeba te świnstwa
    wyp...


  • ~ksero

    Tylko ekspert mogl to stworzyc za grube pieniadze.

  • (1)
    ~ehh...

    zakaz handlu tymi typami ogorkow.


    • ~oj


  • ~jan

    zakażenie na terenie Polski czy przywleczone z Niemiec(mieszkanka Niemiec)?Tak napisane,że nie m...


  • ~planet


  • ~mądry

    zamiaru nikogo przekonywać i tłumaczyć jak ważny w diecie jest likopen i jakie właściwości mają ...


Najczęściej komentowane artykuły
  • 1. komentarzy: 205
  • 2. komentarzy: 36
  • 3. komentarzy: 32
  • 4. komentarzy: 31
  • 5. komentarzy: 13
  • 1. +100% / -0% Ocen: 26
  • 2. +97% / -3% Ocen: 176
  • 3. +97% / -3% Ocen: 32
  • 4. +95% / -5% Ocen: 38
  • 5. +95% / -5% Ocen: 19
  • INTPL("insertAd","belka_stopka");Informacje dodatkowe
    Polecamy:                 Pozostałe:                /* *//* */if(document.getElementById("ad_header1")){document.getElementById("ad_header1").style.width="auto";}INTPL("insertAd","stat_1");
    Źródło: http://facet.interia.pl/news/ehec-najgrozniejsza-bakteria-sezonu,1649813

Brak komentarzy: